szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A koronavírus-fertőzés hosszan tartó utóhatásától szenvedők közül sokan éreznek izomgyengeséget, ők a fertőzés előtti állapotukhoz képest sokkal hamarabb elfáradhatnak. Holland kutatók friss tanulmánya ennek hátterére világít rá.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A Covid utóhatásaitól még hónapokkal, évekkel később szenvedők körében gyakori az úgynevezett agyköd (brain fog), amely során gondolkodási, koncentrációs és memóriaproblémák léphetnek fel. Hogy miért jelentkezik nagyon sok embernél, azt nemrég sikerült megfejteni, ám a hosszú Covidtól szenvedőknek nem csak ezzel a tünettel kell számolniuk.

Hasonlóan megterhelő az érintettek számára a fizikai fáradtság és a csökkent teljesítőképesség, ami főleg a nagyobb fizikai igénybevétellel járó dolgok, például edzések alkalmával jelentkezik. Holland kutatók most erről derítették ki, hogy mi okozza.

A Nature Communications című tudományos folyóiratban megjelent publikációban a Vrije Universiteit Amsterdam kutatói arról írnak, hogy a betegeknél az izomzatban egyértelmű változások láthatóak. Michèle van Vugt, a tanulmány vezető szerzője szerint éppen ezért a fáradtság egyértelműen biológiai eredetű.

AFP / Arthur Widak

Erről egy viszonylag egyszerű vizsgálattal bizonyosodtak meg. 25 hosszú Covidtól szenvedőt, valamint 21 egészséges embert kértek arra, hogy biciklizzenek 15 percen keresztül. Ez a legtöbb ember számára nem kihívás, de az előbbi csoportba tartozóknak komoly megterhelés, így az eredmény náluk jóval alacsonyabb edzési kapacitást mutatott.

Rob Wüst, az egyetem tudósa szerint különféle rendellenességeket találtak a betegek izomszöveteiben. A vizsgálat kiderítette, hogy az energiatermelésért felelős mitokondriumok az izomnál jóval kevesebb energiát termelnek az egészséges emberekéhez képest – írja a The Guardian.

A kutatók mintát vettek az izomból egy héttel a kerékpáros teszt előtt. Kiderült, hogy a hosszú Covidtól szenvedőknél magasabb volt a glikolitikus rostok aránya, vagyis az izomzatban inkább cukorra, és nem oxigénre volt szükség ahhoz, hogy energiát termeljenek.

Megtalálták a megoldást a rengeteg ember érintő szaglásvesztésre, ami a Covid után megmaradt

Bíztató hír érkezett azoknak, akiknél megmaradt egy zavaró „Covid-emlék", a szaglás teljes vagy részleges elvesztés. Úgy tűnik, egy amerikai kutatócsoport megtalálta a hatékony kezelést erre a problémára.

Az edzés után vett szövetmintából viszont kiderült, még ennél is rosszabb a helyzet. Nemcsak a mitokondriumok működtek rosszabbul, de izmok is súlyosabb szöveti károsodások jeleit mutatták, amelyeket a szervezet nehezen tudott helyrehozni.

A kutatók arra figyelmeztetnek, hogy ilyesmi bárkivel megeshet.

A kutatásban olyan emberek vettek részt, akik még aktívan dolgoztak, fittek és egészségesek voltak, mielőtt megfertőződtek. A betegség egyiküknél sem volt annyira súlyos, hogy kórházba kerüljenek, a szívük és a tüdejük pedig egészségesen működött az edzés után is.

Wüst szerint mindez azt bizonyítja, hogy a betegség valóban elront valamit a szervezet működésében. A szakember úgy látja, a hosszú Covid károsítja az izmokat, rontja az anyagcserét, ami magyarázatot ad arra, miért éreznek izomfájdalmat még hetekkel az edzés után is.

Megtalálták a hosszú Covid egyértelmű jeleit a vérben, hamarosan jöhet egy teszt is rá

Amerikai kutatóknak sikerült olyan biomarkereket találniuk a vérben, amelyek egyértelműen kimutatják, ha valaki a hosszú Covidtól szenved.

A kutatók ugyanakkor azt is hangsúlyozták, nem találták jelét annak, hogy a hosszú Covidot a szervezetben lévő vírusrészecskék okozzák. Bár azt korábban megállapították, hogy a betegek vázizmában felhalmozódott az amiloid fehérje, arra nem találtak bizonyítékot, hogy ezek problémát okoznának a hajszálerekben vagy az immunsejtek számára.

A mostani eredménynek köszönhetően az orvosok a jövőben megkezdhetik a megfelelő kezeléseket, így remélhetőleg sok ember állapota javul majd. Brent Appelman, a tanulmány társszerzője szerint azonban addig csupán egyetlen dolgot lehet tanácsolni a betegek számára: ne hajtsák túl magukat, és csak annyit dolgozzanak az edzésen is, ami még nem terheli meg őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!