szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Cardiff Egyetem kutatói vizsgálták a mikroműanyagok rákkeltő, és egyéb, az emberi szervezetre káros hatásait.

Mikroműanyagnak nevezzük az 5 milliméternél kisebb szintetikus polimereket, melyek a világszintű túltermelés melléktermékei és csaknem mindenhol megjelentek már.

Egy közelmúltban végzett kutatásban fehérjéket vizsgáltak, s a mintavételezett fehérjetípusok 90 százalékában találtak mikroműanyagot, míg egy másik tanulmány zöldségekben és gyümölcsökben mutatta ki a jelenlétüket – írja a The Guardian.

Egy másik, idén publikált tanulmány azt sugallja, hogy a palackozott víz akár 100-szor annyi műanyag részecskét tartalmazhat, mint korábban gondolták, és egyes tanulmányok már a születés előtt, az emberi placentában is találtak ilyen anyagot.

Ez nem hangzik jól: olyan agyi fehérjékre is hatással lehetnek a mikroműanyagok, amelyeknek a Parkinson-kórhoz is közük van

Tudjuk, hogy a természetben kárt tesznek, és hogy ránk nézve is károsak, ám most a Duke Egyetem vizsgálatából kiderült, hogy akár az agyunkba is eljutnak a mikroműanyagok.

„Mindenki tudta, hogy van mikroműanyag a tengervizünkben és a strandjainkon, de most már az édesvizekben és az Északi-sarkvidéken is megtaláljuk azokat. Azt is látjuk, hogy például a műtrágya miatt a mikroműanyagok újrahasznosulnak a környezetben, ami azt jelentheti, hogy felhalmozódnak a termőföldek talajában” – mondja Catherine Wilson professzor, a Cardiff Egyetem mikroműanyag szakértője.

Két egyértelmű módon árthatnak az emberi szervezetre ezek az apró részecskék: vagy azáltal, hogy kémiailag megzavarják a szervezet normál működését, vagy ha nagy  mennyiségben halmozódnak fel, elzárhatják a keringési, légző- vagy emésztőrendszerünket.

Aggodalomra adhat okot a megnövekedett rákkockázat is – de nem világos, mennyire kell aggódnunk ezzel kapcsolatban.

A Cardiff Egyetem kutatói arról számoltak be, hogy mind a laboratóriumi vizsgálatokon, mind az élő szervezeteken végzett vizsgálatok során azt találták, növeli a rákos megbetegedések kockázatát a mikro- és nanoműanyagok jelenléte a szervezetben.

Érdemes azonban figyelembe venni, hogy ezekben a vizsgálatokban sokkal magasabb volt a mikroműanyag koncentrációja, mint ami átlagosan előfordul a véráramban.

Hova jut és mit okozhat a testünkben a hitelkártyányi mikroműanyag, amit hetente belélegzünk?

Hetente egy hitelkártyányi mikroműanyag kerül a légzőrendszerünkbe - szembesítenek ausztrál kutatók egy ijesztő ténnyel. A Sydney-i Műszaki Egyetem szakemberei arra voltak kíváncsiak, hogy légútjaink mely részeibe jutnak el az ilyen anyagok, illetve hogy miként mozognak a felső légutakban különböző légzési körülmények között.

Hasonlóképpen nem világos, hogy a mikroműanyagok jelentős hatással vannak-e például az immunsejtek termelésére. A kutatók az mondják, további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy kiderüljön kiürülnek-e a szervezetből ezek a részecskék, vagy képesek felhalmozódni. Az egyetem azt is vizsgálja, hogy a bioalapú műanyagok, amelyeket gyakran „zöldebbként” forgalmaznak, valóban egészségesebbek-e a környezet számára, mert ez meglátásuk szerint egyelőre koránt sem biztos.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

(Nyitóképünk illusztráció)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!