szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szárnyalnak az újabban a mesterséges intelligencia működését biztosító chipekkel nagyot szakító Nvidia részvényei, így azt hihetnénk, minden rendben van a vállalat körül. A konkurensek azonban ezt nem egészen így gondolják, és komoly vádakkal illetik a kaliforniai székhelyű céget.

Nem köntörfalazott, egész egyszerűen GPU-kartellnek, versenyellenesnek nevezte az Nvidiát Scott Herkelman, az AMD chipgyártó korábbi alelnöke.

A történet előzménye a The Wall Street Journalban megjelent cikk, melyben az amerikai gazdasági napilap a cég hihetetlen növekedéséről ír, és arról, hogy hirtelen megugrott kereslet miatt az Nvidia árai az egekbe szöktek, a szállítási határidők pedig igen hosszúra nyúltak. A cikkben megemlítik a Groq nevű feltörekvő konkurest, amely szerint az Nvidia elfojtja a versenyt.  A Groq vezérigazgatója, Jonathan Ross állítja, hogy ha az Nvidia értesül róla, hogy valamelyik ügyfele a konkurenciától is kért ajánlatot – azaz alternatív chipbeszerzési forrás után kutat –, akkor az Nvidia hátrébb sorolja az illető céget, és ha meg is egyeznek, szándékosan lassítja a szállítást.

A volt AMD-alelnök Herkelman is ezt állítja, az Nvidia azon ügyfelei, akiknek mesterséges intelligenciával kapcsolatos eszközöket szállít, csak nagy titokban merik felvenni a kapcsolatot más chipgyártókkal, ugyanis félnek a megtorló szállítási késésektől.

Herkelman vádját már csak azért sem lehet a szőnyeg alá söpörni, mert 2016-tól 2023-as távozásáig az AMD grafikuseszközöket gyártó üzletágát vezette, és ennek a csoportnak az Nvidiával kellett versenyeznie mind fogyasztói, mind adatközponti fronton. De talán még ennél is fontosabb adalék, jegyzi meg a Tom’s Hardware, hogy Herkelman 2012 szeptemberétől 2015 májusáig az Nvidia GeForce üzletágának vezérigazgatójaként dolgozott.

Akiknek meglett a magyar költségvetés két és félszerese egy nap alatt: ezt tudja a mesterséges intelligencia

A világon harmadikként az Nvidia értéke lépte át a kétezermilliárd dollárt. És lehet, hogy ez még csak a kezdet.

Herkleman az Nvidia lépéseit a cég 2018-as GeForce Partnerprogramjához (GPP) hasonlította, amely, bár a csatlakozást opcionálisnak hirdette, komoly hátrányokkal járt azok számára, akik ezt nem tették meg. Nem véletlen, hogy óriási felháborodás kísérte, a sajtó is igen negatívan reagált rá, így végül az Nvidiának meg is kellett szüntetnie a kezdeményezést.

Az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang korábban elhárította a szállítási megtorlással kapcsolatos aggodalmakat.

Az Nvidia ellen megfogalmazott vádak felidézik az Intel múltbeli taktikáját, amellyel az 1990-es és 2000-es években visszatartotta partnereit az AMD termékek használatától. Azonban egyelőre nincsenek konkrét bizonyítékok az Nvidia ellen, és bár az említett vádak valóban felvetnek kérdéseket a GPU-gyártó gyakorlatával kapcsolatban, komolyan csak akkor vehetők, ha valaki bizonyítani is tudja őket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!