szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nincs rá egyértelmű bizonyíték, és veszélyes is lehet a közösségi médiában terjedő tanács, miszerint az alvásproblémákra megoldást jelenthet a száj leragasztása.

Időről időre fura, esetenként egyenesen veszélyes dolgok kapnak szárnyra a TikTokon, és most valamiért az az ajánlás kering, hogy érdemes leragasztani a szánkat éjszakára a nyugodt alvás érdekében. A dolog mögött megbújó állítás az, hogy így az ember kevesebbet horkol, jobbat alszik, és még a lehelete is frissebb lehet reggel.

Először is, az alvási apnoe egy olyan, alvás közben jelentkező rendellenes állapot, mely során a légzésben szünetek alakulnak ki. Ez arra készteti az agyat, hogy felébresszen, annak érdekében, hogy újból lélegezzen az ettől szenvedő személy – gyakori tünet a horkolás is.

A szájragasztás az alvási apnoe obstruktív változatára ígér megoldást, melynek során a légúti izmok fizikailag zárják el az ember légútjait.

Nyugodt alvás helyett rémálom: veszélyes habot juttat az emberek tüdejébe, visszahívja alvássegítő gépeit a Philips

Akár a rák kockázatát is növelheti egy, az eszközökben lévő anyag, mely a felhasználók tüdejébe juthat, amikor a Philips alvási apnoét kezelni hivatott eszközeit használják.

Bár azt már előre leszögeznénk, hogy a légutak ragasztószalaggal történő elzárása veszélyes, és határozottan ne próbálja ki senki, a Gizmodo megnézte, tudományosan lehet-e valóságalapja ennek a bizarr módszernek.

A dologra az lehet a magyarázat, hogy az obstruktív alvási apnoéban szenvedő emberek gyakran a szájukon keresztül veszik a levegőt, kompenzálva az orr elzáródott légútjait, és így elkerülni az olyan problémákat, mint a száj kiszáradása, vagy a rosszabb alvásminőség.

A Gizmodo talált erre vonatkozó tanulmányokat is (nincs sok), ám ezekkel az is gond, hogy nagyon kis mintán alapulnak, így nehéz belőlük egyértelmű következtetést levonni. Az egyik ilyen vizsgálat azonban úgy találta, hogy a résztvevők 65 százalékának tünetei a száj leragasztása révén érezhetően enyhültek. A probléma, hogy mindössze 20 ember volt a minta.

Ráadásul olyan vizsgálatok is akadnak, melyek a szájragasztás révén csak súlyosabb apnoés tüneteket mutattak.

Veszélyes hírt kaptak a horkolók

Az alvási apnoéból fakadó kevés mélyalvás komoly problémákat okozhat az agyban, ezt állapították meg a Mayo Klinika kutatói. A probléma gyakori jele a horkolás.

Ha úgy érzi, az alvási apnoé jelentősen rontja az alvásminőségét, inkább forduljon szakemberhez, aki valós ismeretekkel rendelkezik a témában. Csak úgy leragasztani a száját rendkívül veszélyes lehet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!