szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mintegy százmillió évvel ezelőtt élt, eddig ismeretlen pteroszauruszfaj maradványait fedezték fel Ausztrália északkeleti részén.

A repülő őshüllő maradványait 2021-ben találták meg Queensland nyugati részén. A csontok elemzése révén sikerült azonosítani az új fajt, amely a Haliskia peterseni nevet kapta. A „Haliskia” egy tengerre árnyékot vető ókori görög repülő lényre utal, a „peterseni” pedig Kevin Petersen, a Kronosaurus Korner múzeum kurátorának nevéből származik, aki a csontokat felfedezte.

A repülő őshüllő szárnyainak fesztávolsága 4,6 méter volt. A félelmetes ragadozó százmillió éve élt a térségben, amelyet akkor még belső tenger borított – mondta Adele Pentland, a kutatócsoport vezetője.

A korai krétakor végén élt példány maradványainak mintegy 22 százalékát sikerült feltárni. Az ausztrál leletek közül eddig ez a legteljesebb pteroszauruszmaradvány – hangsúlyozzák a szakemberek a Scientific Reports folyóiratban közölt megállapításokkal kapcsolatban.

A feltárt maradványok
Scientific Reports

A pteroszaurusz teljes alsó állkapcsát, a felső állkapcsának csúcsát, 43 fogát, gerincének csigolyáit, bordáit, szárnycsontjait és egyik lábának egy részét találták meg. Továbbá előkerültek torkának vékony, finom csontjai is, amelyek arra utalnak, hogy izmos nyelve lehetett, s ez segítette a halak és lábasfejűek elfogyasztásában.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!