szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A csillagkeletkezés több stációja is megfigyelhető a Földtől mintegy 6500 fényévnyire található Sas-köd egy apró részénél. A NASA tudósai erről készítettek videót az eddig rögzített adatokat felhasználva.

A Hubble űrteleszkóp majdnem 30 évvel ezelőtt készített először felvételt a Sas-köd egy kicsi, de festői részéről. A Teremtés oszlopaiként ismert formáció három hatalmas, gázokból és porból álló felhőoszlopot takar, amelyek nagyjából 6500 fényévre találhatók a Földtől. A Tejútrendszer ezen pontjáról a James Webb űrteleszkóp készített lenyűgöző felvételeket 2022-ben.

A NASA ezúttal egy videót tett közzé a Teremtés oszlopairól, amiben azt látni, miként néz ki a gáz- és porfelhő a fény különböző hullámhosszain, és milyen lenne ahhoz közelebb kerülni. A videó elkészítéséhez a Hubble és a James Webb űrteleszkóp által rögzített adatokat is felhasználták, amit a Meteoritic & Planetary Science című tudományos folyóiratban publikált tanulmány összegzett.

Pillars of Creation Star in New Visualization from NASA’s Hubble and Webb Telescopes

Made famous in 1995 by NASA’s Hubble Space Telescope, the Pillars of Creation in the heart of the Eagle Nebula have captured imaginations worldwide with their arresting, ethereal beauty. Now, NASA has released a new 3D visualization of these towering celestial structures using data from NASA’s Hubble and James Webb space telescopes.

A két és fél perces videóban a fény látható, és infravörös tartományában is látni lehet a Teremtés oszlopait. Az előbbihez tartozó adatok a Hubble-től, az utóbbihoz tartozóak pedig a James Webbtől származnak. Frank Summers, a NASA vizualizációs csapatának vezetője szerint míg a Hubble a forróbb objektumokat mutatja meg, addig az infravörös tartományban a hidegebb elemek vehetők ki.

A vizualizáció a csillagkeletkezés több szakaszát is kiemeli. A központi oszlop tetején van egy protocsillag, amely élénkvörösen világít az infravörös tartományban. Ezután egy újszülött csillagból kilökődő anyagsugár is feltűnik a baloldali oszlop közepénél – ez jelzi a csillag születését –, egy új csillag pedig szintén a baloldali oszlop egyik kiálló részének végénél látható.

Mark Clampin, a NASA asztrofizikai részlegének igazgatója szerint a Teremtés oszlopai betekintést nyújtanak a csillagok keletkezésébe, így a jövőben érdemes lesz még többet tanulmányozni a területet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!