Megcsinálták a szuperüveget: tisztítja magát és hűti a lakást
Németországi mérnökök új fejlesztése révén kevesebb energiába kerülhet lehűteni egy ingatlant.
HVG
A modern ablakok már nemcsak arról gondoskodnak, hogy megfelelő mennyiségű fény áramoljon be a lakásba, de a hőszigetelő képességük is magasabb, mint a korábbiaké. A rendszer leggyengébb pontja azonban továbbra is az üveg, ami miatt csak egy bizonyos pontig lehet hatékony a modern ablak. Ezen akarnak változtatni a német Karlsruhei Műszaki Egyetem mérnökei.
A tudósok ehhez egy újfajta anyagot fejlesztettek ki – írja a BGR. A polimer alapú mikrofotonikus multifunkciós metaanyag (PMMM) nem üveg, hanem egy üvegszerű anyag, amiről a Nature Communications című tudományos lapban azt írják a kutatók: nemcsak átlátszóbb az üvegnél, de a hősziegetelő képessége is jóval nagyobb annál. Ennek köszönhetően képes a nyári forróság egy részét kizárni az épületből, így kevesebb energia kell annak lehűtéséhez.
Gan Huang, a tanulmány vezető szerzője szerint a PMMM a falakon és a tetőn is felhasználható. A tesztek során hat fokkal hűvösebb volt az anyaggal felszerelt helyiség a környezet levegőjéhez képest. Ezt az úgynevezett sugárzásos hűtéssel éri el, melynek lényege, hogy a felület infravörös sugárzás formájában hőt bocsát ki magából, így hűti magát.
Ha egy anyag szilárd és emellett még könnyű is, akkor számos területen lehet használni. Amerikai kutatók két egészen különleges alkotóelem felhasználásával olyan anyagot készítettek, amelyek mindkét kívánalomnak eleget tesz.
A PMMM-ről az is kiderüt, nemcsak hűteni képes az adott helyiséget, de öntisztító is, ami a felületén található apró, gúlához hasonló strukturális elemeknek köszönhető. Amikor az anyagot víz éri, a leguruló cseppek magukkal viszik a szennyeződéseket.
Azt egyelőre nem tudni, hogy a tömeggyártása mennyire oldható meg, illetve mennyibe kerülne egy ilyen termék. Az viszont biztos, hogy a háztartásoknak nagy segítség lenne a rezsi csökkentésében.
Sokak félelme szerint Oroszország néhány éven belül képes lehet arra, hogy támadást indítson egy másik európai ország, akár egy NATO-tagállam ellen. Ez attól is függ, hogy Ukrajna meddig állja a sarat.