szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A francia Jacques Monod Intézet kutatói olyan sírra bukkantak, amely több ember végső nyughelyéül is szolgál. Kiderült, az egyikük minden szempontból fontos genetikai információkat hordoz.

Meglepő információkat árult el az európai ember történetéről az a 4500 éves kollektív sírhely, amelyet a franciaországi Troyes városa közelében tártak fel. A benne fekvő egyének genomjának alapos feltárásának köszönhetően megismerhetővé válhat az „európai genom” kialakulásának végső szakasza.

Az emberi genom a DNS által hordozott genetikai információ összessége, amely részben az egyén őseink történetét is tükrözi. A mai európaiak genomja több mint 40 ezer év alatt alakulhatott ki, miközben a vándorlások során különböző populációkkal keveredtek a tagjai. Az Európába bevándorló, vadászó-gyűjtögető emberek kis populációinak örökítő anyaga éppúgy megtalálható benne, mint a 8000 évvel ezelőtt megérkezett anatóliai és az égei-tengeri populációké – akik pedig azoktól származtak, akik feltalálták a földművelést és az állattenyésztést. Utóbbiak a helyi gyűjtögető és vadászó csoport tagjaival keveredtek, ami máig sok európai genomjának fontos részét képezi.

Végül nagyjából 4-5000 évvel ezelőtt megérkeztek a sztyeppékről a nomád törzsek, akiktől a fő genomikai összetevő harmada származik. Ez az, ami a következő évezredek során fennmaradt, és máig benne van az emberekben.

A genetikai információk megfejtése – vagyis a szekvenálás – ma már rutinfeladatnak számít, az ilyen ősi maradványok esetében nem ennyire egyszerű a helyzet. A kutatók csak reménykedni tudnak abban, hogy a csontvázban van még néhány DNS-töredék, ezek felkutatása és megvizsgálása azonban nagyon nehéz feladat. Erre vállalkoztak a francia Jacques Monod Intézet kutatói, akik eredményeikről a The Conversationre írtak cikket.

Találtak egy 200 000 éves fejszét, de még mekkorát

200 ezer éves lehet az a kőből készült kézi fejsze, amely több mint fél méter hosszú.

A kutatók szerint a cikk elején említett sír az alábbi egyedek maradványait tartalmazza:

  • egy 60 évesnél fiatalabb nőét,
  • a fiáét, egy 20-39 év közötti felnőtt férfiét,
  • a 4-8 éves unokájáét,
  • a gyerek édesanyjáét, egy 20-39 éves nőét,
  • egy 20-39 éves fiatal nőét,
  • a fiatal nő újszülöttjéét,
  • egy 6-10 éves körüli gyerekét.

Az elemzések során sikerült megállapítani, hogy az utolsó három személy nem állt rokonságban a többiekkel, a 6–10 éves gyerek pedig senkivel sem a sírban fekvők közül, így feltételezhető, hogy nem egy család sírját találták meg.

A fiatal férfi genomja kettéválik: anyja a francia területekről, míg apja a Fekete-tenger környékéről, a sztyeppékről származott. Ezek a nomád törzsek nagyjából 5000 évvel ezelőtt vándoroltak Közép-Európába, keveredtek az ott élő népekkel, majd folytatták vándorlásukat Európa keleti, északi és északnyugati része felé. A kutatók szerint a sír éppen ezért érdekes:

gyakorlatilag valós időben figyelhetjük meg, ahogy a sztyeppei nomád népek genomja bekerül az európai populációba.

Mindez lehetővé tette a szakemberek számára, hogy elemezzék az apa genomját, aki nem feküdt a sírban. A kutatók azt találták, hogy a férfi Európa északnyugati részéről, míg az anya Franciaország déli részéről származott. A két csoport tagjai Párizs környékén találkozhattak, miközben északról délre, délről pedig északra vándoroltak.

A kutatók a korábbi publikációkat is felhasználva képesek voltak modellezni a sztyeppei népek vándorlását. Az eredmények azt mutatják, hogy az időszámításunk előtti 3. évezredben két nagy keresztezési hullám zajlott le. A keresztezés első hulláma a sztyeppei nomádok és a neolitikus földművesek között zajlott Kelet- és Közép-Európában, nagyjából 4900 évvel ezelőtt.

Mindez azért érdekes, mert a keveredés előtt a földművesek kerámiából készítettek edényeket, leszármazottaik viszont már agyagból. Ez azt jelenti, hogy a találkozás ötvözte a két kultúrát, beleértve azt a jellegzetességet is, hogy a halottaikat elkezdték egyéni sírokba temetni.

Felnyitottak egy 600 éves sírt Németországban, nem mindennapi tárgy került elő belőle

Fejlett középkori orvostudományról árulkodik az a művégtag, amit egy férfi sírjában találtak Németországban.

A keresztezés második hulláma 300–400 évvel később történhetett, nagyjából 4550 évvel ezelőtt, Nyugat-Európában. Ez volt a második hullám kezdete, amit a mostani sírban sikerült azonosítani. Azt is sikerült kimutatni, hogy ez a kereszteződés nagy hatással volt az alakulóban lévő európai genomra. Olyannyira, hogy a sztyeppei népek Y-kromoszómája a mai napig is benne van a legtöbb francia férfiban.

A kutatók szerint valamennyi európai nép, akik generációk óta itt élnek, tartalmazza ezt az örökítőanyagot. Ez Észak-Európára jellemzőbb, mint Dél-Európára.

A kutatók úgy vélik, az említett második hullám alakította ki az első, igazán összeurópainak nevezhető kultúrát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!