szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Brit és pakisztáni kutatók olyan technológia kifejlesztésén dolgoznak, ami duplán-triplán hasznossá tenné a banánt.

A modern világ egyik legnagyobb problémáját az élelmiszer-pazarlás jelenti. Nemcsak azért gond ez, mert a világ élelmiszer-mennyisége aránytalanul oszlik el, és amit egyik helyen kidobnak, az a világ más részén jól tudná lakatni az éhezőket, hanem azért is, mert a feleslegesen megtermelt élelmiszereket is rengeteg energia előállítani. Ezen változtatnának most a brit Northumbria Egyetem kutatói.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a szakemberek legfőbb célja, hogy radikálisan csökkentsék Pakisztánban a banánból származó hulladék mennyiségét. Ennek fényében a növény egy részét textilszálakká alakítanák át, ami jól jön a textilgyártás számára, míg az ebből származó hulladék segítségével elektromos áramot állítanának elő.

Ha ez utóbbi sikerül, akkor az ország vidéki lakosságának mintegy fele juthat tiszta forrásból származó elektromos áramhoz – jelenleg ugyanis a fosszilis energiahordozók égetésével állítják azt elő. Jibran Khaliq, az egyetem tudósa szerint a pakisztáni textilágazat jelenleg komoly terhet ró a környezetre, beleértve az üvegházhatású gázok kibocsátását, a vízszennyezést és a mikroműanyagokat is.

A KLM bekapcsolt egy algoritmust, azóta 63%-kal kevesebb ételt kell kidobni a repülőkön

Mesterséges intelligencia segítségével kaphatnak pontosabb előrejelzést a KLM holland királyi légitársaság munkatársai arról, hogy egy-egy járaton milyen ételfogyasztás várható. Az első eredmények biztatók: jelentősen csökkenthető így az ételhulladék mennyisége.

A Safer-projekt keretében a következő években egy olyan technológia kifejlesztésén dolgoznak majd a tudósok, ami segít a mezőgazdasági hulladékból tiszta energiát kinyerni. Ez minden szempontból jól jön majd, Pakisztánban ugyanis évente mintegy 80 millió tonna banánhulladék keletkezik.

A kutatók a folyamat során szintézisgázt állítanának elő, ami az ember által mesterségesen létrehozott gáz. Az anyag viszonylag fenntartható módon segít elektromos áramot termelni. A becslések szerint évente 57 488 millió köbméter szintézisgáz termelhető így meg.

A szakemberek úgy látják, a projekttel egyszerre két legyet lehetne ütni egy csapásra, mivel nemcsak a vidéket lehetne tiszta energiával ellátni, de a textilipar se lenne annyira szennyező.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!