szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kínai tudósok most írták meg egy tanulmányban: 2022 októberében felfigyeltek egy szokatlanul erős sugárzásra, amelynek kiindulópontja a Földtől 2,4 milliárd fényévre található. Kiderült, anyag és antianyag ütközött össze.

Kínai kutatók szerint az ősrobbanás óta történt legnagyobb kozmikus robbanást sikerült megfigyelniük. A Kínai Tudományos Akadémia tudósai szerint az esemény akkor következett be, amikor anyag és antianyag közel fénysebességgel ütközött. Az ütközés során mindkettő megsemmisült, miközben hatalmas mennyiségű energia szabadult fel.

Az Interesting Engineering azt írja, a 2022-ben észlelt – a Nyilas csillagképben nagyjából 2 milliárd évvel ezelőtt történt –, kivételesen erős gammasugár-kitörésben egy olyan spektrumvonalat azonosítottak, amelynek energiaszintje elérte a 37 millió elektronvoltot (MeV).

Az univerzum legerősebb és legfényesebb robbanásait gammasugár-kitöréseknek (GRB) nevezik, amiket általában csillagok masszív robbanása vált ki. Mindössze tíz másodperc alatt annyi energia szabadul fel, amennyit a mi Napunk tízmilliárd év alatt termel.

Overview Animation of Gamma-ray Burst

Gamma-ray bursts are the most luminous explosions in the cosmos. Astronomers think most occur when the core of a massive star runs out of nuclear fuel, collapses under its own weight, and forms a black hole, as illustrated in this animation.

2022. október 9-én egy nagyon erős impulzust észlelt több űrbéli detektor, valamint a földiek is. Az eseményt a GRB 221009A kódnévvel jelölték. Nem sokkal később a tudósok már hatalmas telszkópokkal kezdték vizsgálni, mi lehetett a GRB forrása. Hamar kiderült, még az eddigi legfényesebb GRB-hez képest is 70-szer fényesebb volt a robbanás.

A James Webb űrteleszkóp segítségével sikerült megállapítani, hogy valóban ez volt az eddigi legfényesebb GRB. A forrása egy felrobbant csillag volt, ami a Földtől nagyjából 2,4 milliárd fényévre található.

e! – gammakitörés
Interesting Engineering

Hsziung Saolin, a Science China: Physics, Mechanics & Astronomy című folyóiratban megjelent publikáció vezető szerzője szerint a robbanás olyan erős volt, hogy a kilökődő sugárzás a fénysebesség 99,98 százalékával haladt – írja a South China Morning Post. A csillag összeomlásának eredménye egy fekete lyuk lett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!