szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kínai Tienmusan Laboratórium mérnökei elsősorban ipari felhasználásra szánják azt a drónt, aminek lelkét a műhely által fejlesztett hidrogén-üzemanyagcella jelenti.

Komoly teljesítményt tett le az asztalra a kínai Tienmusan No. 1. nevű drón, miután sikeresen hajtották végre vele az első repülést. A gép – amit a kínai Tienmusan Laboratórium fejlesztett – a világon elsőként büszkélkedhet 100 km-es hatótávolsággal – írja az Interesting Engineering.

A beszámoló szerint a 19 kilogrammos drón 6 kilogramm terhet tud szállítani, és a tesztek alapján 4 órán át képes a levegőben maradni. Mindezt annak köszönheti, hogy az akkumulátorait (és így a rotorjait) hidrogén táplálja. A cég mérnökei szerint a drónt az hívta életre, hogy a jelenlegi ipari eszközöknek viszonylag alacsony a hatótávolsága, arról nem is beszélve, hogy a hidegebb környezetet nehezen tolerálják, az ugyanis tovább csökkenti a hatótávolságukat.

A Tienmusan No. 1. képes egyetlen gomb megnyomása után automatikusan elvégezni a fel- és leszállást, ami komoly terhet vesz le az irányító válláról. A tesztek alapján extrém hidegben és nagy magasságokban is kiválóan üzemel. Bár robosztus szerkezetről van szó, a szénszálas kialakításnak köszönhetően sikerült a súlyát 20 kg alá szorítani.

Világelső rendszert épített az ELTE, 5000 drónt is képes egyszerre baleset nélkül reptetni – videó

Látványos teszttel mutatták meg az ELTE kutatói, miként lehet kezelni az önvezető drónok nagy létszámú sűrű forgalmát. A szakemberek úgy vélik, az új rendszer képességei lényegesen felülmúlják azt, amire a pilóták valaha is képesek lehetnek.

A cég saját fejlesztésű hidrogén-üzemanyagcellát fejlesztett, az üzemanyagot pedig négyféle szénszálas palackban lehet tárolni.

A drónba egy ejtőernyőt is beépítettek a mérnökök. Ez vészhelyzetben nyílik ki, hogy egy nem várt leállás esetén se a drónban, se a környezetben ne keletkezzen nagyobb kár. Egy 19 kg-os tárgy azért mégiscsak nagyot tud ütni, ha lezuhan a magasból.

A szakemberek szerint a tesztek azt mutatták, hogy különböző helyzetekben – kutatásnál, mentésnél, ipari ellenőrzésnél és megfigyelésnél – is hatékonyan működik a drón.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!