szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A tévhitekkel ellentétben a vizespalackok attól még nem sterilek, hogy tiszta vizet tölt beléjük az ember. Egy-egy kulacsban több problémás kolóniaképző egység van, mint a WC ülőkéjén.

Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy mennyire fontos: elegendő folyadékot fogyasszunk minden egyes nap. Bár egyszerűnek tűnik a feladat, valójában még egy irodai dolgozó számára sem egyszerű ezt teljesíteni, azokról nem is beszélve, akik egész nap úton vannak. Éppen ezért értékelődik fel nagyon a vizespalackok használata, aminek köszönhetően folyamatos lehet a megfelelő hidratáltság.

Ezeket persze időnként nem árt elmosni, a tényleges miértre pedig a The Independent cikke adja meg a választ. A waterfilterguru.com tanulmánya szerint az újrafelhasználható vizespalackok átlagosan 20,8 millió kolóniaképző egység (CFU) baktériumot tartalmaznak, ami 40 ezerszer több annál, mint amennyi mikroba a a WC-ülőkéken megtalálható. Ebből pedig nem nehéz kitalálni, hogy az elmosása nélkül egy ilyen edényből inni nem túl egészséges.

A lap által megkérdezett szakember, Donald Grant szerint általános tévhit, hogy mivel csak a tiszta vízzel és az ember szájával érintkezik a palack, így annak tiszta a belseje. Valójában azonban minden alkalommal, amikor iszik belőle, baktériumokat visz át a szájából a palackba, amelyek aztán könnyen elszaporodhatnak ott. A palack belseje ráadásul erre egyébként is ideális környezet, ugyanis sötét és nedves.

De az sem túl jó hír, hogy az olyan palackok esetében, amelyekből például szívószállal vagy felhajtható csőrön keresztül lehet inni, azok ezeknél a részeknél bepenészedhetnek, és más forrásból származó szennyeződések is előfordulhatnak ott. És persze az ujjon lévő összes mikroba is átkerül rá, amikor megfogják.

Megvizsgálták az európai ivóvizet, a legtöbben ott a mérgező vegyi anyag

A PAN Europe nevű szervezet 36 csapvízmintából 34-ben, míg a 19 palackozott vízből 12-ben talált az egészségre káros trifluorecetsavat.

A szakember szerint a palacban elszaporodhatnak a streptococcus- és a staphylococcusbaktériumok, amelyek általában szimbiózisban élnek a gazdaszervezettel – vagyis velünk. Az viszont már problémás lehet, ha ezek nagyon elszaporodnak, vagy a gazdaszervezet legyengül. De megtelepedhet a palackban például a kólibacilus is, ami hányást és hasmenést okozhat.

De lehetnek emellett Gram-negatív baktériumok az üvegben, amelyek akár tüdőgyulladást is okozhatnak. A penész pedig allergiás reakciókat, vagy akár asztmát is kiválthatnak.

A szakemberek szerint mindez úgy előzhető meg, ha minden használat után kimossa az ember a palackot, de hetente legalább négy tisztítás ajánlott. Ehhez elég a forró víz és a mosogatószer: ha szappanos forró vizet töltenek bele, majd hagyják azt állni egy kicsit, akkor a baktériumok jelentős része biztosan el fog pusztulni.

Veszélyben lehet, aki PET-palackot használ kulacsnak

Több veszély is leselkedik az emberre, ha nem a megfelelő anyagú palackot használja egy adott italhoz – de veszélyt jelenthetnek a mikroműanyagok és a baktériumok, gombák is.

Ha valaki esetleg régóta nem takarította ki az üvegét, annak azt javasolják, hogy egy éjszakára töltse meg félig ecettel, félig vízzel, és hagyja állni reggelig. Mindez segíthet alaposan kitakarítani az edényt, hogy biztonságos legyen a használata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!