szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A PAN Europe nevű szervezet 36 csapvízmintából 34-ben, míg a 19 palackozott vízből 12-ben talált az egészségre káros trifluorecetsavat.

Jó ideje tudni lehet már, hogy az örök vegyi anyagokként (PFA) emlegetett vegyszerek milyen súlyos terhet jelentenek a környezet számára, és mekkora fenyegetést az egészségre. Ennek oka, hogy rendkívül lassan bomlanak le. Ott vannak a samponokban, csomagolóanyagokban és sminktermékekben, ahonnan aztán mérgezik a vizet és a levegőt is, az emberi szervezetben pedig felhalmozódnak. A PFA-k befolyásolják a termékenységet és a magzati fejlődést, növelik az elhízás és bizonyos ráktípusok (prosztata-, vese- és hererák), valamint a magasabb koleszterinszint kialakulásának kockázatát is.

Sajnos mára az is kiderült, hogy mindenhol ott vannak – például az esővízben is –, a civil szervezeteket tömörítő európai European Pesticide Action Network (PAN Europe) nevű szervezet pedig arra jutott, hogy riasztó mennyiségű PFA van Európa folyóiban, tavaiban és a talajvízben is.

A vizsgálat során 11 uniós ország palackozott és csapvizéből vettek mintát, amikben trifluorecetsav (TFA) jelenlétét mutatták ki. A TFA a lebomló örök vegyi anyagok egyik terméke. A szakemberek szerint bár a trifluorecetsav egyre nagyobb hatást gyakorol majd az ember egészségére, meglepően kevés tanulmány áll rendelkezésre ezzel kapcsolatban.

A karlsruhei Víztechnológiai Központ vizsgálata során 36 csapvízmintából 34-ben, 19 palackozott vízből pedig 12-ben mutatta ki a TFA-t. Vagyis ebből a szempontból biztonságosabbnak tűnhet a palackozott vizek fogyasztása, ugyanakkor ott egy másik súlyos problémával is meg kell küzdeni: a vízbe bekerülő mikroműanyagok elfogyasztásával és felhalmozódásával a szervezetben. Mikroműanyagot már találtak az emberi spermában, és az is kiderült: 4,5-szeres a betegségek és a halál kockázata annál, akinek a szervezetében jelen van a szennyező anyag.

Hova vezet, hogy már a spermában is találtak mikroműanyagot?

Az átlagember szervezetébe egy becslés szerint hetente egy bankkártyányi műanyag kerül apró részecskék formájában. A hatás egyelőre felmérhetetlen, de erősödik a gyanú, hogy egyebek mellett a nemzőképesség is kárát láthatja ennek.

Visszatérve az örök vegyi anyagokra: a csapvízben a TFA szintje a kimutathatatlantól a 4100 nanogramm/literig terjedt, vagyis átlagosan 710 ng/l volt. Az ásványvizeknél ugyanez a skála 3200 ng/l-ig terjedt, így az átlag 278 ng/l volt. A PAN Europe által is támogatott határérték 2200 ng/l. Ezt úgy határozták meg, hogy a csapvízzel bevitt napi mennyiség a maximális tűréshatár legfeljebb 200 százaléka legyen.

Az uniós szabályozás értelmében 2026-tól az ivóvízben nem lehet magasabb a PFA-érték 500 ng/liternél, a civil szervetek pedig azt szeretnék elérni, hogy a TFA is kerüljön fel a listára. A vizsgálatok korábban kimutatták, hogy a TFA a nyulaknál születési rendellenességet okozott az utódokban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!