Varázslat? Teszten a Honor 9,2/4,3 mm vékony összehajtható mobilja, a Magic V3
Leküzdötte az elődje legfőbb hiányosságait a Honor legújabb hajlítható okostelefonja, a minden elérhető versenytársánál vékonyabb Magic V3. Az újdonság már a vizet is tolerálja, vezeték nélkül is tölthető, és a világ Kínán túli része is megveheti. De hogyan teljesít a hétköznapokban, és jobb-e, mint a konkurencia? Kipróbáltuk.
Grammok és milliméterek: amikor a 2010-es évek legelején terjedni kezdtek az okostelefonok, többnyire még kis, bumszli készülékeket lehetett kapni, mai szemmel komikusan kis képátlójú kijelzőkkel.
Majd jött a trendforduló, az egyre nagyobb és nagyobb megjelenítőkkel – olyan átmérőket is tepsinek nevezve, melyeket 2024-ben már használhatatlanul kicsinek neveznének a legtöbben. Ezután kezdődött a vékonyítási hullám, olyan, mára nosztalgiát idéző mobilokkal, mint a Huawei Ascend P6 (6,18 mm) és az iPhone 6 (6,9 mm). Utóbbi körül kisebb botrány is keveredett, a Plus modell ugyanis egyeseknél igen könnyen meghajlott.
A vékonyítási trend azonban gyakorlatilag teljesen elült az évek alatt, és közben megjelentek a (rendeltetésszerűen) hajlítható telefonok is. Az első ilyennel a Samsung rukkolt elő még 2019-ben, a Galaxy Fold azonban visszatért a bumszli gyökerekhez az összehajtva 15,5 milliméteres vastagságával, és 276 grammos tömegével.
Azóta már a hatodik generációjánál tart a Z Fold-széria, ami vékonyodott és könnyebbé is vált, azonban a konkurencia nagyon szeretne kifogni egy kis szelet a dél-koreai márka vitorlájából a foldable készülékek terén (is). Az egyik legütőképesebb alternatívát a Honor kínálja, a Magic V-szériának már a V2-es változata is mindössze 9,8 milliméter volt. A V3-mal pedig csak emelték a tétet – összecsukva 9,2 míg szétnyitva 4,35 milliméter vastag. Vagy inkább: vékony.
Ami azt illeti, a Magic V3-ra nem teljesen igaz az újdonság jelző: már júliusban piacra került Kínában, csak a globális piacra szánt változat bemutatása csúszott mostanáig. A világ Kínán túli részének a berlini IFA kiállításon megvillantott V3 a tömegéből is leadott valamennyit: 231-ről a 226 grammra fogyott. Az egykezes használat még nyitott állapotban sem kényelmetlen például olvasás közben, de a kijelzőt átérni már nem árt, ha besegít a másik kéz.
Az összecsukható készülékeket érő egyik leggyakoribb kritika a tartósságot illeti, a Honor azonban állítja: a Magic V3 „Super Steel” fantázianevű, 2,84 milliméteres zsanérja 500 000 nyitást/csukást is kibír, ami 100 ezerrel több, mint a V2 esetében. Mindkettő rengeteg: ha valaki szinte minden használatkor szétnyitja a készülékét, még akkor sem valószínű, hogy a normál használati idő alatt akár csak az 500 000 közelébe érne.
Ugyan ezt nem tudtuk ellenőrizni, de összességében – a vékonysága ellenére – nem tűnik sérülékenynek a V3. A szétnyitás és az összecsukás során is kellően erősnek tűnik a zsanér, de épp nem annyira, hogy emiatt nehéz legyen szétnyitni az eszközt. Néha hallani egy kis gyűrődéshangot a kijelző irányából, de a gyártó szerint normális, és nem jelent hibát.
Összecsukva – az elődhöz hasonlóan – a V3-nál sincs légrés, szépen egymáshoz simul a két réteg mindenhol. Nyitott állapotában tényleg szinte hihetetlen a 4,35 milliméteres vékonyság, amit csak a hátlapon kitüremkedő kamerasziget tör meg. Porállóság nincs, de IPX8-as vízállóság már igen: ennek köszönhetően akár 30 percig is tolerálja a vizes kalandokat a V3, legfeljebb 2,5 méteres mélységben.
A be- és kikapcsológomb a készülékház jobb oldalán kapott helyet, ebben van az ujjlenyomat-olvasó is. Ez kifejezetten szerencsétlen elhelyezésnek tűnik: kézben fogva lépten-nyomon hozzáér az ember az ujjaival, például sétálás közben, ha épp nincs használatban a mobil. Ez vagy azt eredményezi, hogy a V3 kéretlenül feloldódik, vagy azt, hogy nem ismeri fel az ujjat (lévén az nincs regisztrálva), és csak rezeg, hogy próbálja újra. Van azonban arcfelismerés is, és összességében mindkét megoldás gyorsan és pontosan teszi a dolgát.
Csukva mobil, nyitva tablet
A V3 kijelzői a V2 által kitaposott utat követik, érdemi változás ugyanis nem történt. A külső panel 6,43 hüvelykes, 20:9 képaránnyal – ezzel gyakorlatilag már összecsukva is teljesértékűen használható a mobil, a vékonyság miatt az ember időnként meg is feledkezik arról, hogy szét is lehet nyitni.
Adott még a 120 Hz-es képfrissítés, az LTPO OLED technológia, valamint a tollal történő használat lehetősége – ezen tulajdonságok közösek a külső és a belső megjelenítőben. Utóbbi egyébként 7,92 hüvelykes, 9,78×-es képaránnyal. A tartalomfogyasztás mellett munkára is alkalmas a hatalmas belső kijelző, az e-mailezés mellett az Excel-táblázatok is könnyen áttekinthetőek rajta. Ráadásul adott az osztott képernyő is.
Játszani is élmény egy ekkora panelen, a videók megtekintésébe pedig csak az zavarhat bele, hogy a kissé kocka képarány miatt csak egy vékony csíkban, jellemzően 16:9-es felbontásban fog megjelenni a tartalom. Ez azonban nem Honor-jelenség, a hasonló foldable készülékek mindegyikére igaz.
Külön említést érdemel a fényerő: a külső megjelenítő fényereje 2500-ról 5000, a belsőé 1600-ról 1800 nitre nőtt. Általánosságban elmondható, hogy a hétköznapi használat során, még a véget nem érő szegedi napsütésben is jól olvasható mindkét kijelző. A középső gyűrődés alig észrevehető.
Fotós képességek
A leginkább szembetűnő változás, között, hogy teljesen megújult a kamerasziget: a hátlap széléről a közepére került, és kifejezetten elegáns, kupola alakú, nyolcszögletű megjelenést kapott. A külsőségek mellett azonban a tartalom is változott:
- a főkamera maradt 50 megapixeles, de a fényerő f/1,9-ről f/1,6-ra nőtt, így jobbak lehetnek az éjszakai fotók;
- a nagylátószögű kamera 50-ről 40 megapixeles lett ugyan, de a Honor ígérete szerint jobb a képminőség, és az autofókusz is maradt;
- a telefotó-kamera pedig 20-ról 50 megapixelesre módosult, és a 2,5x-es optikai zoomot 3,5x-es nagyításra képes periszkópos rendszer váltotta;
- de még a két szelfikamera (külső–belső) is 16-ról 20 megapixelesre javult.
Összességében remek képminőséget tud felmutatni a Magic V3 különböző körülmények között is; tapasztalataink szerint sötétebb, éjszakai környezetben is kellemes képminőséget produkál. Természetesen a gyári kamera app megannyi beállítást kínál, melyekkel hozzáértő kezek között még többet ki lehet sajtolni a V3-ból.
A videós képességek nem változtak érdemben, 8K továbbra sincs – a 4K (3840×2160) a maximum, ami még 2024-ben sem mondható rossznak. Új azonban a Harcourt-támogatás, mellyel az ígéret szerint művészibb portréfotók készülhetnek.
Külcsín, belbecs
A Magic V3 a MagicOS 8-as változatával rajtol el, melynek lelke az Android 14. A Honor négy főverziót fog kiadni a készülékhez, biztonsági frissítéseket pedig öt éven át fog kapni a készülék – ez nem mondható nagyon kevésnek, de a konkurencia már elhúzott, a Samsung és a Google is hét évet garantál. Erre a Honor is kénytelen lesz reagálni, ha nem szeretne lemaradni.
A MagicOS felülete nem fog meglepetést okozni annak, aki látott már Honor telefont – a hagyományos felület kinyitást követően egy dokkos elrendezésre vált, megjelenítve ott a legutóbb használt alkalmazásokat is.
Megjelent a fedélzeten a mesterséges intelligencia is: ezek a videó- és portréjavító képességek mellett néhány funkcióhoz a Google-lel is együttműködik a gyártó: szinkrontolmácsolás és Honor Notes fordítóeszköz is van, de a magyar nyelvet hiába is keresi ezekben a nagyérdemű. Ez valószínűleg nem is fog egyhamar megváltozni.
Ami viszont nyelvtől függetlenül használható, az az AI radír – ennek használatához csak meg kell nyitni a Galériát, és a kívánt fotónál kell a Szerkesztés opcióra bökni.
Itt, az alsó sávban lesz egy AI radír nevű lehetőség, ahol a felső két gomb két külön lehetőséget takar: a baloldali Intelligens választás használatával csak be kell karikázni a törölni kívánt objektumot, míg a Manuális választással tetszőlegesen lehet kijelölést végezni – firkálással. A lenti példánál a Szegedi dóm előtti tér lett teljes egészében összefirkálva, az MI pedig minden embert törölt is onnan.
A Honor Magic V3-ban a jelenleg elérhető legfejlettebb Qualcomm-chip, a Snapdragon 8 Gen 3 lapul, ami hibátlanul teszi a dolgát: akadásnak nyoma sincs, minden elsőre történik, és a játékélmény is tökéletes. RAM-ból 12 GB került a nálunk is forgalomba kerülő változatba.
Adódhat azonban a kérdés, hogy egy ilyen vékony telefon hogyan fogja megoldani a hőelvezetést. Ezen a téren azonban meglepően jól teljesít a V3: bár az alapos terheléstől érezhetően elkezd melegedni a készülékház, de egyszer sem volt aggasztóan forró a mobil. Tapasztalataink szerint még az iPhone 15 Pro is gyakrabban forrósodik át, mint a Magic V3. A gyártó egy titán gőzkamrát használ a jobb hőelvezetéshez, de ezzel állításuk szerint a súlyból is tudtak faragni.
Üzemidő, adatkommunikáció, verdikt
A Magic V3 is kétrészes telepet kapott, összesen 5150 mAh-s kapacitással. Ez a vastagságát tekintve szintén jó értéknek számít, és tapasztalataink szerint az intenzívebb használattal is kényelmesen elérhető az egynapos üzemidő.
Ha azonban nincs sokat nyomogatva a készülék, és a teljesítményigényes feladatokkal sem terheli a felhasználó, a nap végén nem fog töltőért kiáltani a V3, de a két teljes nap már csak nagyon visszafogott használattal reális.
Tölteni vezetékesen 66 wattal lehet, már ha valaki a Honor-féle SuperCharge töltőadaptert használja – ez azonban nem a pakk része, külön kell megvásárolni. A vezeték nélküli töltés a V3 esetében újdonság, és nincs is sokkal lemaradva a vezetékestől: 50 watt a plafon, de ehhez is meg kell vásárolni egy SuperCharge töltőállomást.
Adatkommunikáció terén teljes a paletta: természetesen adott az 5G, az NFC és az 5.3-as Bluetooth-szabvány, wifi terén pedig a leges-legújabb, hetedik generációs került a V3-ba, ami még igazi kuriózum más csúcsmobiloknál is.
A Honor csúcskészüléke 800 ezer forintos áron fog piacra kerülni Magyarországon, és október 1-től lesz megvásárolható – előrendelési időszak nélkül. Színek terén fekete és zöld változat kerül majd a hazai boltok polcaira, és csak az 512 GB tárhelyes variáns lesz kapható (12 GB RAM társaságában).
A Honor Magic V3 legfőbb konkurense a Samsung Galaxy Z Fold 6, akkor is, ha a berlini bemutatón szinte minden tulajdonságát az iPhone 15 Pro Maxhoz mérték. Az Apple jelenlegi csúcskészülékéhez mérni ezt a telefont nem életszerű, legfeljebb annyiban, hogy össze lehet-e hajtani. Ezt a kérdést pedig jelenleg egy igen/nem kérdéssel le lehet tudni, Cupertinóban ugyanis mai napig nincs válasz a foldable készülékekre.
Az viszont biztos, hogy a V3 erős versenytársa a Z Fold 6-nak, a vékonysága mellett a külső kijelző képarányát tekintve is. A Honor készüléke összecsukva sem lóg ki a sorból, még így használva is nagyjából olyan vastag, mint egy nem összehajtható mobil.
Ráadásul a V2-höz képest ott fejlődött, ahol leginkább lemaradásban volt: vízálló lett, megkapta a vezeték nélküli töltést, és az Android-verzió is a jelenleg elérhető legfrissebb. Igaz, a szoftver az, ahol a Samsung van előnyben: a négy főverzió, és öt éven át garantált biztonsági támogatás kevesebb a dél-koreai gyártó hétéves ígéreténél.
Akik sokallják a 800 ezer forintos nyitóárat, azok számára jó hír lehet, hogy a Honor piacon tartja a Magic V2-t is, melynek ára a V3 októberi rajtját követően a legtöbb kereskedőnél tovább szelídülhet – jelenleg a nagyobb áruházakban 550 és 660 ezer forint között kínálják a készüléket, és a mai napig jó vételnek mondható.
A többi tesztünket itt találja. Ha rendszeresen szeretne értesülni róluk, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.