szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Kim Dzsong Unt a Koreai Központi Hírügynökség fotósai kísérték el abba a titkos urándúsító üzembe, amelyről eddig alig rendelkezett információval a világ.

Hogy mi zajlik Észak-Koreában, azt általában véve is nagyon nehéz megmondani, hát még ha egy olyan létesítményről van szó, ahol épp atomfegyvereket gyártanak. Az állami hírügynökség azonban most épp egy ilyen gyárba nyújtott bepillantást, miközben arról számolt be, hogy Kim Dzsong Un meglátogatta a titkos létesítményt, és a nukleáris fegyverek gyártásának „exponenciális növelésére” adott ki parancsot.

Ez az első betekintés azóta, hogy 2010-ben Phenjan urándúsító üzemet mutatott be.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a szakértők úgy vélik, hogy nem véletlenül mutatta meg Phenjan a világnak a titkos komplexumot. Észak-Korea minden bizonnyal így akar nyomást gyakorolni a Nyugatra, miközben azt is megmutatja, milyen nukleáris képességei vannak az országnak.

A Koreai Központi Hírügynökség (KCNA) beszámolója szerint Kim Dzsong Un bejárta a Nukleáris Fegyverek Intézetének vezérlőtermét, és megnézte a telephely bővítését is, aminek köszönhetően növelheti az ország a fegyvergyártó kapacitását. Bár a helyszínt nem hozták nyilvánosságra, a szakemberek úgy vélik, hogy a jongbjoni nukleáris komplexumot lehet látni a képeken, ami az észak-koreai nukleáris fegyverkezés elsődleges központja.

Korean Central News Agency
Korean Central News Agency
Korean Central News Agency

A magas, szürke színű hengerek azok a centrifugák, amelyeket urándúsításra használnak. Kim Dzsong Un az elmúlt években többször is azt hangoztatta, hogy fokozni kell a nukleáris termelést, hogy az ország nukleáris védelmi rendszert építhessen ki – természetesen csak „önvédelem céljából”.

Dél-Korea úgy kommentálta a megjelent híreket, hogy Észak-Korea nukleáris terjeszkedése sérti az ENSZ erre vonatkozó egyezményét. Egyúttal azt üzente Kim Dzsong Unnak, hogy az atomfegyverek halmozása valójában hasztalan.

Az ország 2010-ben mutatta meg először az urándúsító üzemét, amikor amerikai tudósok, köztük Siegfried Hecker atomfizikus járt az országban. Akkor arról beszélt Phenjan, hogy 2000 centrifuga működik Jongbjonban. A műholdképek azóta megerősítették, hogy az üzem terjeszkedik.

A most kiadott fotók alapján nagyjából 1000 centrifuga lehet a létesítményben, amivel évente egy atombombához elegendő uránt lehet előállítani. Ha bevezetik a fejlettebb centrifugákat, az 5-10-szer több anyagot jelentene évente.

A dél-koreai hírszerzés becslése szerint észak 60 atombombával rendelkezhet, ami évente 6-18 darabbal bővülhet – tekintve, hogy a feltételezések szerint Jongbjonon kívül is lehetnek még üzemek.

Ami biztos: Észak-Korea 2022 óta felgyorsította az atomfegyverek tesztjét, és olyan rendszert akar kiépíteni, amivel az Egyesült Államokat is elérheti.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!