szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Katalán kutatók újfajta megközelítésben vizsgálták azt, hogy miként okozhat rákot a genetikai tényező. A felfedezésük arra is magyarázatot adhat, miért reagál két ugyanolyan beteg eltérően a meglévő gyógyszerekre.

A daganatos megbetegedések mögött gyakran egy olyan genetikai tényező húzódik meg, ami megzavarja a sejtek növekedési képességét. Ha ezeket a genetikai problémákat sikerül célzottan orvosolni, megakadályozható lehet, hogy a daganatok kontroll nélkül növekedjenek. A tudomány számára jelenleg 626 génről ismert, hogy daganatot okoz, ha szekvenciájukat egy mutáció elrontja. Vannak azonban más módok is a rákos megbetegedések megjelenésére a gén transzkripciója – átírása – és a szintetizálódása közötti folyamatban.

Míg a legtöbb korábbi kutatás magában a DNS-ben rejlő rendellenességeket vizsgálta, a spanyol Barcelonai Tudományos és Technológiai Intézet (Barcelona Institute of Science and Technolog, BIST) kutatói azokra a rendellenességekre fókuszáltak, amelyek akkor fordulnak elő, amikor a DNS-ből származó utasításokat a test különböző részei megkapják.

A BIST tudósai gondosan megszerkesztett algoritmusok segítségével keresték a hibákat az exonokhoz – a DNS bizonyos régióihoz – kapcsolódó genetikai kódban: a genetikai szekvencia azon részeiben, amelyek közvetlenül fehérjékké alakulnak át.

Az intronokat – egy gén olyan DNS-szakasza, mely a gén által termeltetett fehérje egy részét sem kódolja – általában eltávolítják, amikor a gén DNS-ét egy RNS-változatba írják át. A rákos sejtek azonban megzavarhatják ezt a folyamatot, hogy egy egyébként normális, nem mutált fehérjegénből mutálódott fehérjéket hozzanak létre – magyarázza a folyamatot a Science Alert.

Kipróbálták a Moderna rák elleni védőoltását, és az eredmény több mint biztató

Hatékonyan állította meg a tumor növekedését és az újabbak kialakulását a Moderna által fejlesztett mRNS-alapú vakcina, amit a daganatos betegek kezelésére lehetne felhasználni.

A csapat ezzel a módszerrel 813 olyan gént fedezett fel, amelyek a fent említett folyamat során elősegíthetik a rák növekedését. A Nature Communications című tudományos lapban megjelent publikáció szerint ennek körülbelül egytizede volt csak eddig ismert.

Miquel Anglada-Girotto, a BIST biológusa szerint ha figyelembe veszik a nem mutációs mechanizmusokat – ilyen például az intronok eltávolítása –, nagyjából kétszer annyi genetikai célpontot lehet azonosítani, amelyekre figyelve megnőhet az esély a rák leküzdésére.

A laboratóriumi vizsgálat során csapatával együtt azt találta, hogy ha az exonokat veszik célba, az korlátozza a rák növekedését a szövetmintában. A kutatók azt is megállapították, hogy az intronok eltávolításának folyamata azt is előre tudja jelezni, hogy a különböző betegek miért reagálnak különböző módokon ugyanazokra a gyógyszerekre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!