szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Számos weboldalon és sokféle tanácsban találkozni azzal a háztartási trükkel, hogy az ecet és a szódabikarbóna keveréke remek tisztítószer. Az tény, hogy kíméli a környezetet, azonban vannak olyan vegyészek, akik megkérdőjelezik a tisztítóhatást, vizuális placebóként emlegetve a keveréket.

Ma már szinte nincs is olyan takarítási probléma, amelyre nem találnánk megoldást a boltok polcain. Zsíroldás, penészeltávolítás, vízkőoldás – mindre van speciális tisztítószer, bár ezek általában nem kedveznek a környezetnek. Vannak viszont a régi, jól bevált „házi” módszerek, és az egyik ilyen, minden háztartásban fellelhető csodaszer, az ecet.

Az ecet, amely elsősorban (meglehetősen gyenge) ecetsavból áll, tényleg hasznos lehet a háztartási alkalmazásokban. Jól reagál például a mészkővel, éppen ezért az ecet hatékonyan eltávolítja a vízkőlerakódásokat (kalcium-karbonát) a vízforralóról vagy az ivópoharakról, mert reakcióba lép velük, és feloldja a lerakódást.

Az ecet tehát elismert tisztítószer, és igen gyakran hallani arról, hogy ha szódabikarbónával keverik össze, akkor még jobb lesz a hatás. De mi is az a szódabikarbóna? A szódabikarbóna, azaz a nátrium-hidrogén-karbonát egy enyhén lúgos, vízben jól oldódó só, és enyhe lúgossága miatt széles körű felhasználási területtel rendelkezik. Bevethető sütéshez, gyógyászati célra és enyhe koptatóképessége és a szagsemlegesítési hatása miatt tisztításra is. Használható felületek súrolására, szőnyegek szagtalanítására, sőt ezüsttárgyak polírozására is.

Mind az ecet, mind a szódabikarbóna bizonyított már a háztartásokban, így nem tűnik ördögtől való ötletnek az összekeverésük, mint ahogyan az számos háztartási tippben olvasható.

A Tasmania Egyetem kutatói azonban egészen másképp vélekednek erről, és a The Conversation folyóiratban közzé is tették az ezzel kapcsolatos érveiket. Ezek közül a legalapvetőbbet valamennyien tanultuk kémiából: a sav és a bázis közötti kiegyensúlyozott reakció semleges anyagot eredményez. Az ecet és a szódabikarbóna összekeverésekor vizet, szén-dioxidot és egy nátrium-acetát nevű anyagot kapunk. A „pezsgés”, ami látható, szén-dioxid gáz felszabadulását jelenti, és valószínűleg ez az a látvány, ami miatt sokan azt gondolják, hogy a keverék éppen takarítási munkát végez.

De még a keletkező nátrium-acetát sem tesz sokat. Még a szódabikarbónánál is gyengébb, így egyáltalán nem igazán hatékony. Sem a pezsgés, sem a víz nem rendelkezik plusz tisztító erővel, szóval – vélik a kutatók – alapvetően egy tisztítási placebóról van szó.

De hát nálam mégis működik – mondhatják sokan, és ebben is van igazság. A magyarázat egyszerű: a legtöbb recept, ami az interneten található, kiegyensúlyozatlan. Ez azt jelenti, hogy gyakran több ecetet vagy szódabikarbónát tartalmaznak, mint amennyi a semleges eredmény eléréséhez szükséges. Ez azt jelenti, hogy extra ecet vagy szódabikarbóna marad a keverékben, ami több munkát végezhet önmagában, mint a kombinációban.

„Persze van néhány ritka eset, amikor az ecet és a szódabikarbóna összekeverése hasznos lehet a tisztításhoz” – írja Nathan Kilah, a Tasmania Egyetem vezető oktatója. „A buborékolás mechanika hatása jól jöhet egy eltömődött lefolyóban. A legtöbb esetben azonban érdemesebb önmagában használni az ecetet vagy szódabikarbónát, attól függően, hogy mit kell megtisztítani. Vizuálisan ugyan kevésbé lesz izgalmas, viszont hatékonyabb lehet”.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!