szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A brit Greenwichi Királyi Obszervatórium nemrég tette közzé „Az év asztrofotósa” verseny idei eredményeit, amelynek több kategóriájában győzedelmeskedtek magyar fotósok.

Tucatnyi magyar fotó került a döntőbe „Az év asztrofotósa” megmérettetésen, melyek közül 5 nyert díjat, kettő egyenesen az első helyen végzett – derül ki a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményéből.

A Holdunk kategóriában egy, az intézmény 30 cm-es refraktorával készült fotó győzött: Balázs Gábor felvételén a 260 kilométer átmérőjű Sinus Iridum, azaz a Szivárvány-öböl látható, ahogy a körülötte elterülő Jura-hegység hegycsúcsainak árnyékai az öbölre vetülnek. A fotón az oldalirányú napfény kiemeli a kráterek és hegyvonulatok részleteit, és jól megfigyelhetők az öblöt félkör alakban szegélyező hegyek fogazatszerű árnyékcsúcsai.

Balázs Gábor 10 éve kezdett ismerkedni az égbolttal; először csak ceruzával rajzolta le a távcsövekben látott objektumokat, majd mobillal kezdett fotózni 2018-ban. Később a Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont főigazgatójának, Kiss Lászlónak a közreműködésével a Svábhegyi Csillagvizsgáló 30 centiméteres távcsövét kezdte el fotózásra használni – így már korábban is született díjnyertes fotó.

Magyar asztrofotós lefényképezte a Földhöz közeledő üstököst, az eredmény lenyűgöző

Majzik Lionel még március elején kapta lencsevégre a 12P/Pons-Brooks nevű üstököst, ami egyre közelebb kerül a Naphoz.

A most elismert kép 2023. szeptember 9-én készült. „Egy esti távcsöves bemutató után maradtam fotózni a Jupiter Nagy Vörös foltját. Mire ezzel végeztem, már éppen felkelt az akkor 20,5 százalékos fázisú Hold sarlója. Szabad szemmel is csodálatos látvány volt a hamuszürke fénnyel együtt, távcsőben pedig egyenesen lenyűgöző. Végignéztem a Nap által megvilágított oldalát is, és ekkor megakadt a szemem a Szivárvány-öböl (Sinus Iridum) látványos árnyékcsúcsain” – magyarázza Balázs Gábor.

A fotót alább láthatja, de ide kattintva nagyobb méretben is megnézheti.

Astronomy Photographer of the Year 2024 Our Moon / A Holdunk kategóriában egy, a Svábhegyi Csillagvizsgáló 30 cm-es refraktorával készült fotó győzött: Balázs Gábor felvételén a 260 kilométer átmérőjű Sinus Iridum, azaz a Szivárvány-öböl látható, ahogy a körülötte elterülő Jura-hegység hegycsúcsainak árnyékai az öbölre vetülnek
Gábor Balázs / Royal Museum Greenwich

„A Szivárvány-öböl mellett sok más, kisebb kráter is látható a képen. Ezek közül külön kiemelném a jobb felső sarokban látható alakzatot, amelyre szinte oldalnézetből láthattunk rá, az aznap hajnali librációnak, azaz a Hold látszólagos billegésének köszönhetően. Ez a 130 kilométer átmérőjű és 5 kilométer mély Pythagoras-kráter, melyen teljesen oldalnézetből látva érzékelhetjük a holdi domborzat valós magasságviszonyait” – jegyzi meg a díjnyertes fotós.

Az összes díjnyertes fotó megtekinthető a Greenwichi Királyi Múzeumok honlapján, ide kattintva.

Így járhat az, aki sosem néz a lába elé – Fejes Zsolt hobbicsillagász

Nem talált megfelelő szintű könyvet a csillagászati szakköréhez, ezért írt egyet Fejes Zsolt, aki ismeretterjesztőként szívesen beszél bárhol és bárkinek az égboltról – még akár nappal is. Tanácsot ad távcsővásárlás előtt álló kezdő csillagászoknak, mesél arról, hogyan viszonyul egymáshoz az amatőr és az akadémiai csillagászat és elmondja, miért nincs szerencsés csillagzat alatt a kárpát-medencei asztrofotózás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!