szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A Tejútrendszer legnagyobb szuper csillaghalmaza a Földhöz legközelebbi ilyen csillaghalmaz is egyben, ami kiváló lehetőséget teremt arra, hogy a tudósok a James Webb űrteleszkóp segítségével tanulmányozzák. A cél, hogy jobban megértsék a csillagok születését és evolúcióját.

Többször bizonyította már a James Webb űrteleszkóp, hogy minden eddiginél részletesebb és lenyűgözőbb képeket tud készíteni a világegyetemről, most pedig egy újabb felvétel bizonyítja ezt. A NASA kutatói a Westerlund 1 nevű szuper csillaghalmazról készítettek képet, amelyen a fiatal csillagok úgy ragyognak, mint a drágakövek.

A szuper csillaghalmazok olyan fiatal csillaghalmazok, amelyek többezerszer nagyobbak, mint a Nap, ugyanakkor mindegyik egy viszonylag kis területen helyezkedik el. A galaxisunk évmilliárdokkal ezelőtt a mostaninál jóval több halmazt termelt, de már nem születik benne annyi csillag, mint korábban, és csak néhány szupercsillaghalmaz létezik a Tejútrendszerben.

A Westerlund 1 ezek közül a legnagyobb, ráadásul a Földhöz is ez van a legközelebb. A halmaz 12 ezer fényévre található, csillagai pedig a Nap tömegénél 50 000–100 000-szer nehezebbek. Ezek mindegyike egy alig hat fényév átmérőjű régióban helyezkedik el. Ezek között találni az úgynevezett sárga hiperóriásokat is, amelyek nagyjából egymilliószor fényesebbek a Napnál. A tudósok úgy vélik, hogy körülbelül 3,5–5 millió évesek lehetnek.

A halmaz a számítások szerint nagyjából 1500 szupernóvát produkál majd a következő 40 millió évben.

ESA / Webb, NASA & CSA / M. Zamani / M. G. Guarcello / EWOCS team

A szakemberek azért készítettek fotót a régióról – és egy másikról, a Westerlund 2-ről –, hogy tanulmányozni tudják a csillagok keletkezését és evolúcióját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!