A kisbabák feltűnően bátran szembe néznek a robotokkal

A szemkontaktus igen fontos nonverbális közvetítő, és már a néhány hónapos kisbabáknál is működik. De vajon mi a helyzet, ha egy robottal kell szembe nézniük? Finn kutatók megadták a választ.

  • HVG HVG
A kisbabák feltűnően bátran szembe néznek a robotokkal

A korai szocializációban fontos szerepe van a szemkontaktusnak, és már az egészen pici babák is használják ezt a nonverbális (azaz nem szóbeli) jelzést. Valójában már a 2-5 napos csecsemők is tovább figyelnek a közvetlen tekintetű arcokra, mint a tőlük elfordultakra. Körülbelül négy hónapos koruktól kezdődően pedig kezdik megérteni mások rájuk vonatkozó tekintetét. Korábban már sok kutatás vizsgálta a szemkontaktus kialakulását, hatásait, azzal viszont még nem igen foglalkoztak, hogy mi a helyzet, ha a kicsik egy robottal néznek szembe. E kérdés vizsgálata amúgy nem öncélú, hiszen nemsokára talán nem számít majd ritkaságnak, ha humanoid robotokat használnak a gyermekgondozásban.

A Tampere Egyetem kutatói arra már bizonyítékokat találtak, hogy a felnőtt emberek szemkontaktusa egy humanoid robottal hasonló volt ahhoz, mintha másik emberre néznének, viszont érdekelte őket, hogy mi a helyzet a csecsemők esetében, akik nem rendelkeznek korábbi tudással.

Kísérletükbe 114 (6–8 hónapos) kisbabát vontak be. A piciket három különböző ingernek tették ki: egy embernek, egy humanoid robotnak és – kontrollingerként – egy tárgynak, ebben az esetben egy vázának. Valamennyi modellt megmutatták a csecsemőknek, vagy közvetlenül rájuk néztek, vagy elfordították a tekintetüket. Kiderült, hogy a babák hasonlóan reagáltak az emberi tekintetre, mint a robot szemére, azaz felfogják a tekintet társadalmi jelentőségét, bár azt nem tudják, hogy az egyik „igazi”, a másik viszont a gépé.

szemkontaktus
Biological Psychology

A kutatók a Biological Psychology folyóiratban tették közzé az eredményeiket. Arra is utaltak, hogy további vizsgálatokra van szükség ahhoz, hogy felmérjék a csecsemők és a robottechnológia interakciójának hosszú távú hatásait.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?