szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Nehéz napok elé nézhet az amerikai chipgyártóóriás, a Qualcomm, ugyanis egy licenc belebegtetett megvonása azzal járhat, hogy nem tud többé áramköröket kínálni a legmenőbb okostelefonokba, számítógépekbe, tabletekbe. Ez pedig alapjaiban rengetheti meg gazdasági elképzeléseit.

Bár a technológia világában (is) megszokott a nagyvállalatok egymás közötti csatározása, egy újabb kiélezett ellentét messze túlmutat két cég problémáján. A Bloomberg adta hírül a napokban, hogy az egyesült királyságbeli chiparchitektúra-óriás, Arm Holdings visszavonná egyik legnagyobb ügyfelével, az amerikai chipgyártó Qualcomm-mal kötött chiptervezési licencszerződését.

Ez a megállapodás teszi lehetővé a Qualcomm számára többek között a Snapdragon X Elite chipekben és a Copilot+ PC-k-ben főszerepet játszó Oryon CPU-magok gyártását. Ha a szerződés valóban érvénytelenné válna, annak a következményei beláthatatlanok lennének, felboríthatná az okostelefonok és a személyi számítógépek piacát, valamint megzavarná a félvezetőipar talán két legbefolyásosabb vállalatának pénzügyeit és működését.

A kettőjük közötti vita egyáltalán nem új keletű, de mielőtt ebbe még belemennénk, érdemes áttekinteni, miért is megkerülhetetlen az Arm Holdings a chipek, pontosabban az Arm chipek készítésénél. Egy olyan vállalatnak, amelyik Arm chipet gyárt (egyébként a Qualcomm is ilyen) licencelnie kell a technológiát az Arm Holdingstól, az utasításkészletet fejlesztő brit cégtől. Az Arm többféle módon licenceli szellemi tulajdonát többek között a Qualcomm, a Samsung, az Apple és a Mediatek számára.

A vállalatok licencelhetik az Arm egyik kész Cortex CPU-magtervét, hogy azt beépítsék saját chipjeikbe, ilyenkor változatlanul kell hagyni a CPU-t, legfeljebb annak órajelei állíthatók. Az architektúraengedély viszont sokkal nagyobb rugalmasságot biztosít, lehetővé teszi ugyanis egy teljesen egyedi chip tervezését, ami viszont meg tudja őrizni architekturális kompatibilitását az Arm utasításkészlettel. Egy ilyen licenc birtokában a chiptervezők kiélhetik alkotói szabadságukat, nem kell ragaszkodniuk ahhoz, amit az Arm mérnökei Cortex magjaikkal kitaláltak.

Ami a két nagy cég konfliktusát illeti, az még évekkel ezelőtt kezdődött, amikor a Qualcomm 2021-ben felvásárolta a Nuvia nevű céget, annak érdekében, hogy lépést tudjon tartani az AMD és az Intel processzoraival. A felvásárlás hátterében az állt, hogy a Nuviának volt architektúralicence, amelyet szerverekhez készült Arm chipek gyártására használt, és a licenc igencsak jól jött a Qualcommnak, hogy megerősítse saját Arm-alapú CPU-terveit.

És itt kezdődött a probléma. Bár a Qualcomm úgy gondolta, hogy a meglévő megállapodása az általa felvásárolt Nuvia tevékenységeire is kiterjed, az Arm erről másképpen vélekedett. 2022 őszén be is perelte a Qualcommot, olyan végzést kérve, amely arra kényszerítené az amerikai chipgyártót, hogy semmisítse meg a felvásárlás előtt készült Nuvia-terveket.

Nyomozás indult, miután kiderült, hogy egy kritikus szereplő sérthette meg az amerikai Huawei-embargót – most az Apple kerülhet bajba

Köztudott, hogy az Apple egyik régi és megbízható partnere a TSMC. Ha viszont egy mostani amerikai vizsgálat elmarasztalja a tajvani chipgyártót, annak az Apple-re is hatása lehet. Arra pedig, hogy miért van baja az amerikai hatóságoknak egy tajvani céggel, egyetlen név a válasz: Huawei.

Ez pedig nagy érvágás lenne az amerikai vállalat számára, miután a Nuvia mikroprocesszor-tervezési munkája központi szerepet játszik az új személyiszámítógép-chipeknél, kulcsfontosságú elemei a mesterségesintelligencia-központú, mesterségesintelligencia-PC-knek nevezett laptopok új sorozatánál. Legalább ennyire fontos, hogy a Nuvia dizájnját (az Oryonról van szó) az okostelefonokhoz készült Snapdragon chipekben is használni fogják. 2023-ban egyébként az Arm törölte a Nuvia licenceit, azonban azóta tulajdonképpen semmi lényeges intézkedés sem történt egyik fél részéről sem, és a Qualcomm továbbra is a Nuvia tervei alapján szállítja a termékeket.

Most viszont, úgy tűnik, elfogyott a türelem, és az Arm ezúttal 60 napos határidőt adott az amerikai vállalatnak a helyzet rendezésére, mielőtt perre menne. „Azért tettük meg ezt a lépést, mert meg kell védenünk azt a páratlan ökoszisztémát, amelyet több mint 30 év alatt épített fel az Arm nagyra becsült partnereivel” – áll a vállalat közleményében. A Qualcomm szóvivője azonnal reagált, mondván, a brit vállalat megalapozatlan fenyegetést alkalmaz egy régi partnerrel szemben, és a mögöttes cél a jogdíjak emelése.

A tárgyalás december 16-án kezdődik, azonban a Bloomberg elemzője úgy gondolja, hogy addig megállapodik a két cég, de magasabb jogdíjban, mint amennyit a Nuvia fizetett. Bár most keménykedik a Qualcomm, és ellenperrel fenyegetőzik, ha valóban el kell fogadnia a licencfelmondást, akkor nem tud saját terveket készíteni az Arm utasításkészletével. Külön termékmegállapodások persze lehetnének, de ez nagy időkieséssel járna, ráadásul arra kényszerítené a vállalatot, hogy dobja kukába a már elvégzett munkát.

Érdekes kérdés, hogy miért kerül így szembe két olyan vállalat, amely korábban még szoros partnerségben állt. A Yahoo Finance szerint ezért az új vezetés okolható mindkét részről.

Rene Haas vezérigazgató irányítása alatt az Arm komplexebb terveket kínál, és Haas úgy véli, hogy több pénz járna nekik az általuk végzett mérnöki munkáért. Mindeközben Cristiano Amon vezérigazgató irányítása alatt a Qualcomm egyre jobban eltávolodik az Arm-tervek használatától, és saját munkáját helyezi előtérbe, ami potenciálisan kevésbé jövedelmező ügyféllé teszi az Arm számára. A két vállalat technológiái azonban továbbra is összefonódnak, és a Qualcomm egyelőre még nincs abban a helyzetben, hogy szakítson az Armmel.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!