szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Ne legyenek kétségeink, lesznek még világjárványok. Akárcsak a Covid idején, akkor is jól jöhetnek majd az olyan megoldások, amelyek a szennyvízből tudják kimutatni az aktuális állapotot. A maiaknál jóval egyszerűbb, olcsóbb, ráadásul még gyorsabb tesztelő eszközt fejlesztettek az Egyesült Királyság egyik egyetemén.

Egészség 2024
A HVG-ben kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges életmódot, a betegségek megelőzését. November közepén print melléklettel jelentkezünk, készülünk a HVG Health Excellence 2024 rendezvényre és a betegközpontúságot díjazó HVG Betegbarát pályázatra.
Friss cikkek a témában

Egy járvány esetén gyorsan kell dönteniük az egészségügyi hatóságoknak azzal kapcsolatban, hogy mikor hozzanak szigorú rendelkezéseket (például iskolák bezárását), és mikor oldhatják fel azokat. A víztisztító telepek szennyvizei sokat elárulnak a lakosság fertőzöttségéről – a módszert a Covid–19-világjárvány idején is használták a közösségi fertőzések nyomon követésére és a közvetlen egészségügyi intézkedésekhez.

A legmegbízhatóbb módszer a vízminták vizsgálatára jelenleg a polimeráz láncreakció PCR-teszt, azonban ehhez jól felszerelt laboratóriumokra és képzett technikusokra van szükség. Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a mintákat nem lehet azonnal vizsgálni, hanem hűtőláncban kell tárolni, majd elszállítani a laboratóriumba. Összességében a feldolgozás hosszú ideig is eltarthat, és sajnos még drága is.

Egy új módszer azonban drasztikus változást hozhat ezen a területen. A Cranfield Egyetem szakemberei egy olyan eljárást fejlesztettek ki, amely során a szennyvízmintákat viasszal nyomtatott papírlapra kell helyezni, amit „origami” stílusban hajtogatnak – olvasható az egyetem közleményében. A papír vegyi anyagai reagálnak bizonyos betegségjelzőkre (biomarkerekre), amelyek hatására fluoreszkáló szín jelenik meg rajtuk. Az eredmények gyorsan értékelhetők, ugyanis leolvashatók akár egy mobiltelefon kamerájával.

Cranfield Egyetem

Az egész folyamat, a mintavételtől az eredményekig, kevesebb mint 90 percet vesz igénybe, így ez a teszt lényegesen gyorsabb, mint a hagyományos PCR-teszt, viszont az eredmények legalább olyan pontosak, ráadásul a költségek töredékéért (egy teszt 500 forintnál kevesebbe kerül). Ez a megoldás tehát hatékony módja lehet a betegség közösségeken belüli terjedésének korai észlelésére, az új változatok nyomon követésére, és annak megállapítására, hogy egy variáns meddig van jelen egy közösségben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!