szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Noha sok még a megválaszolatlan kérdés, de egy friss tanulmány szerint számos vadon élő állat rendszeresen fogyaszt alkoholt erjedt gyümölcsök révén.

Legendássá vált a Sivatagi Show című azon film jelenete, amiben az állatok erjedt gyümölcsökből falatoznak, majd az következik, ami egy jól sikerült szombat esti buli végefelé sem szokatlan látvány: jobbra-balra dülöngélés, céltalan mozdulatok, és látványos bukfencek. Mindez persze sokkal szórakoztatóbb, ha nem az ember baráti köre mutatja be, hanem egy majom, elefánt, vagy épp egy strucc.

African Animals Getting Drunk Off Ripe Marula Fruit

African Animals Getting Drunk Off Ripe Marula Fruit

Egy friss, a Trends in Ecology & Evolution tudományos folyóiratban megjelent tanulmányban biológógusok és vadállatkutatók vizsgálták meg tudományos szinten is a jelenséget, és kiderült: sokkal gyakoribb lehet ez az állatvilágban, mint gondolták.

„Nem lennék meglepve, ha arra jutnánk, hogy nem az ember az egyetlen állat, aminek neurológiai haszna származik az alkoholfogyasztásból” – mondja Matthew Carrigan evolúció-biokémikus, aki kollégáival úgy gondolta, nem csak elszigeteltek fogyasztanak alkoholtartalmú dolgokat a vadon élő állatok.

Először is, emeli ki a Gizmodo, az etanol – ami az emberek által fogyasztott alkohol – régóta létezik. A természetben a nektárokban és a gyümölcsökben jelen lévő cukrok fermentációjából alakul ki, élesztőgombák segítségével. A tudódok úgy vélik, az élesztőgombák már legalább 100 millió éve termelnek etanolt; erre molekuláris bizonyítékok utalnak.

Az, hogy milyen hatást gyakorol az állatokra az etanol, változó – van, amire semmilyennel, míg másokra annál inkább. Mint a kutatók hangsúlyozzák, az állatok alkoholfogyasztását illetően továbbra is számos megválaszolatlan kérdés maradt: például az alkohol sebezhetőbbé teszi a becsípett állatokat, mivel így a ragadozók elől nem tudnak elmenekülni.

Az iszákos méhek segíthetnek megtalálni a válaszokat az alkoholizmusra

A virágnektár a különféle cukrok mellett olyan pszichoaktív szubsztanciákat tartalmaz, amelyek vonzzák a méheket. Ide sorolhatók a koffein, és más alkaloidák, de az alkohol is. Kutatók arra voltak kíváncsiak, mi történik, ha megvonják ezeket a rovaroktól.

A szándékosságot illetően is akadnak kérdések, annak kapcsán, hogy az állatok egyáltalán felismerik-e, hogy a potenciális táplálékukban alkohol van – vagy csak véletlen az egész. Arról nem is beszélve, hogy a fermentált gyümölcsök kalóriatartalma is alacsonyabb – de lehet, hogy egyszerűen az adott pillanatban ez a legjobb opció egy állat számára, ha táplálékról van szó.

De – jegyzi meg a Gizmodo – az is benne van a pakliban, hogy az állatok nagyon is tisztában vannak az alkohol hatásaival, és szándékosan keresik az ilyen táplálékokat, a kockázatok ellenére is. A friss tanulmány csak arra mutat rá, hogy a vadon élő állatok közül is sok fogyaszt ilyesmit – hogy milyen indíttatásból, és ez milyen hatást gyakorol a viselkedésükre és a társas kapcsolataikra, arra a további vizsgálataik során keresik majd a választ.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!