szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Egyik érdekes megfigyelés követte a másikat: épp a tömlővel zuhanyzó elefántot nézték a kutatók, amikor arra lettek figyelmesek, hogy egy társa a jelek szerint tudatosan próbálja szabotálni a társa szórakozását.

Az elefántokról ismert, hogy szeretnek „zuhanyozni”, hogy egy kicsit lehűtsék magukat. Erre ők rendelkeznek a legjobb eszközzel, hiszen az ormányukkal könnyedén tudnak vizet fröcskölni a testük különböző pontjaira.

Egy Mary nevű, 54 éves példány egészen tökéletesítette ezt a technikát, méghozzá egy locsolótömlővel. Természetesen egy állatkerti elefántról van szó, ami jelenleg egy berlini elefánt lakója. A slagot egyfajta zuhanyként használja, amit az ormányával ragad meg, és irányít a testére – ügyelve arra is, hogy minél több pontot érjen a víz. Figyelemre méltó, hogy még úgy is meg tudja mozgatni a tömlőt, hogy a víz a hátára is eljusson.

„Számos elefánt szeret a slagokkal játszani, bizonyára azért, mert az ormányukra emlékeztetik őket” – magyarázza Michael Brecht, a berlini Humboldt Egyetem számítógépes idegtudományi kutatója a Science-nek. Ez a viselkedés is egy figyelemre méltó példája annak, hogy az állatvilág milyen kifinomultan tud eszközöket használni.

Marynek azonban a jelek szerint van egy ellenlábasa – vagy inkább ellenormányosa. Miközben a szakemberek azt figyelték, Mary hogyan reagál egyes dolgok megváltoztatására, feltűnt nekik egy másik elefánt viselkedése. Aki a jelek szerint épp szabotálni tervezte az idős példány zuhanyzását.

Watch an elephant master showering using a hose

Asian elephants at Berlin Zoo show impressive skill when using a hose as a tool, and even appear to sabotage each other by stopping the flow of water Learn more ➤ https://www.newscientist.com/article/2455485-watch-elephants-use-a-hose-to-shower-themselves-and-prank-others/ Subscribe ➤ https://bit.ly/NSYTSUBS Get more from New Scientist: Official website: https://bit.ly/NSYTHP Facebook: https://bit.ly/NSYTFB Twitter: https://bit.ly/NSYTTW Instagram: https://bit.ly/NSYTINSTA LinkedIn: https://bit.ly/NSYTLIN About New Scientist: New Scientist was founded in 1956 for “all those interested in scientific discovery and its social consequences”.

A 12 éves Anchali is nagy rajongója a slagoknak – és őt kevésbé nyűgözte le Mary zuhanyzása, mint a szakembereket. Néhány héttel azután, hogy megkezdték az idős példány zuhanyzásainak a megfigyelését, úgy tűnt, Anchali neheztelni kezdett rá, és közben rájött, hogyan tudja megzavarni a folyamatot: úgy, hogy felemeli, és megtöri a tömlőt, gátolva a víz áramlását.

Michael Brecht és kollégái eleinte nem gondolták, hogy ez szándékos lenne – néhány dolog ismeretében azonban végül arra következtettek, hogy az állat nagyon jól tudja, mit csinál. A tömlő ily módon történő megtekerése ugyanis egy komplex viselkedés, ami sok tekerést és nyomást igényel; amikor a kutatók Maryt figyelték meg, Anchali egyre gyakrabban tette ezt, és egyre jobb is volt benne, ami azt sugallja, hogy gyakorolta és tanulta. Még a tömlőre is ráállt, amit kimondottan megtanítottak az elefántoknak, hogy ne tegyék.

A jobb- és balkormányos autók mellett vannak a jobb- és balormányos elefántok is

Megint nagyot lépett előre a tudomány: míg eddig csak hosszas megfigyeléssel lehetett megállapítani, hogy egy elefánt jobb- vagy balormányos, most a berlini Humboldt Egyetem kutatói rávilágítottak a biztos jelekre. A szóban forgó tulajdonság hasonló ahhoz, ahogyan az emberek jobb- vagy balkezesek.

A szakemberek szerint az lehet Anchali „indítéka”, hogy az idősebb példány sokszor agresszív volt vele, és így próbált bosszút állni rajta. Sőt: a fiatal elefánt csak akkor csinálta, amikor Mary zuhanyzott. Más társainál nem tekergette a tömlőt – derül ki a Current Biology tudományos folyóiratban publikált megállapításokból.

További megfigyelések nélkül azonban nehéz egyértelmű megállapításokat tenni a viselkedésről, vélik a szakemberek. Az azonban, hogy Anchali milyen kitartóan tette ezt – és csak nála –, szerintük elég meggyőző.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!