szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Két biztonsági rést aknázott ki egyszerre a RomCom orosz hackercsoport, aminek az eredménye, hogy szabadon garázdálkodhatnak a sebezhető rendszereken a támadók. A javítás már megérkezett, csak telepíteni kell.

Két, eddig ismeretlen nulladik napi (zero-day) sebezhetőséget fedeztek fel az ESET biztonsági kutatói a Windowsban és a Firefox böngészőben is – mint kiderült, az orosz kötődésű RomCom hackercsoport már ismerte és ki is használta ezeket.

A RomCom név nem a romantikus vígjáték mint filmes műfaj rövidítése – a hackercsoport munkássága sokkal inkább dráma. Mint a TechCrunch írja, arról ismertek, hogy különböző támadásokat hajtanak végre az orosz kormány megrendelésére. Októberben például a Casio japán óragyártó elleni zsarolóvírus-támadással hozták őket összefüggésbe, de az Ukrajnával szövetséges szervezetek ellen is hajtottak már végre támadásokat.

Az ESET kutatói most arról írnak: bizonyítékokat találtak arra, hogy a RomCom kombinált két nulladik napi sebezhetőséget is – ennek eredménye pedig, hogy a hackerek távolról, felhasználói beavatkozás nélkül tudnak kártevőt telepíteni az áldozat számítógépére. A szakemberek nem fejtették ki bővebben a két hibát, amire az a magyarázat, hogy a szoftverek fejlesztőinek nem volt elég idejük a javítások kidolgozására, mielőtt elkezdték volna kihasználni azokat a rosszindulatú felek.

Súlyos hibát találtak az egyik legnépszerűbb androidos chipgyártó termékeiben – a támadók is kihasználták

Qualcomm lapkák tucatjai, készülékek millió érintettek: súlyos biztonsági problémára bukkantak a gyártó chipjeiben. A javítás már elkészült, de a gyártóktól is függ, hogy a felhasználók megkapják-e.

A célpontok összes „teendője” annyi, hogy meg kell nyissanak egy, a hackerek által ellenőrzött weboldalt. Ezután nem kell semmire kattintani, a háttérben, észrevétlenül települ egy „hátsó kapu” a számítógépre, ami szinte teljes körű hozzáférést biztosít a támadóknak.

A kutatók szerint az áldozatok száma országonként változó, 1-től egészen 250-ig terjed, és Európában, valamint Észak-Amerikában történt a legtöbb támadás. A jó hír, hogy már a Mozilla és a Microsoft is javította a szóban forgó sérülékenységeket: előbbi október 9-én frissítette a Firefoxot, utóbbi pedig november 12-én a Windows-rendszereket.

Ez is egy újabb bizonyíték arra, hogy nem szabad félvállról venni az eszközök frissítését – jellemzően pár mozdulat az egész, a Windows esetében pedig egy néhány perces újraindítással jár csak, és veszélyes biztonsági réseket lehet befoltozni így.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!