Eltűnt 323, halálos vírusokat tartalmazó fiola egy ausztrál laboratóriumból
2023 augusztusa óta vizsgálja az ausztrál hatóság, mi történhetett azzal a 323 fiolával, amelyek halálos megbetegedést okozó vírusokat tartalmaztak. A válasz még nincs meg, de a szakemberek szerint kicsi az esélye, hogy a kórokozók rossz kezekbe kerültek.
HVG
Súlyos biztonsági incidensre derült fény az ausztráliai Queenslandben: egy helyi laboratóriumból 323 vírus tűnt el, amelyek között volt olyan is, ami képes halálos fertőzést okozni – számolt be róla az Interesting Engineering. A fiolákban olyan élő kórokozók voltak, mint a Hendra vírus, a Lyssa-vírus, vagy épp a hantavírus. Az incidensre még 2021-ben került sor, amit 2023 augusztusában fedeztek fel. Ezután rendelt el a helyi egészségügyi minisztérium vizsgálatot a laboratóriumnál.
Tim Nicholls queenslandi egészségügyi miniszter közlése szerint az eltűnt fiolák közül 98 tartalmazott Hendra-vírust, ami képes az embert is megfertőzni, sőt, az esetek 57 százalékában halálos a fertőzés. A kórokozót még 1990-es években fedezték fel, és a lovak hordozzák.
A fennmaradó fiolák közül 223-ban a veszettséghez hasonló, magas mortalitású Lyssa-vírus, kettőben pedig hantavírusminta volt, amely az úgynevezett hantavírus tüdőszindrómát (HPS) okozhatja, és aminek mortalitása 38 százalékos.
A mintákat a queenslandi Közegészségügyi Virológiai Laboratóriumban tárolták, de a fagyasztó meghibásodása után valahogyan eltűntek: megfelelő dokumentáció nélkül tették át őket egy másik fagyasztóba, utána viszont nyomuk veszett.
Európai kutatók rangsorolták, mely vírusokban van a legnagyobb potenciál arra, hogy az elmúlt évekből már ismerős léptékű pandémiát okozzanak.
A tisztviselők szerint nem valószínű, hogy azokat kilopták volna a laborból, és arra sincs túl nagy esély, hogy bárki fegyvert gyártson belőlük, ehhez ugyanis professzionális felszerelésre van szükség. A szakemberek kiemelték: a tárolt vírusok csak rendkívül alacsony hőmérsékleten életképesek, felmelegedve egyszerűen elpusztulnak. John Gerrard, a queenslandi egészségügyi főigazgató szerint a mintákat valószínűleg nem gondatlan módon, hanem a megfelelő protokollok szerint semmisíthették meg.
Nicholls közlése szerint jelenleg arra keresik a választ, hogy miként fordulhatott elő egy ilyen incidens, és hogyan maradhatott titokban az ügy két éven keresztül.
A július 1-i határidő előtti utolsó pillanatban, a hétfői rendkívüli közgyűlésen dőlt el, hogy a fővárosi képviselők kiigazították a már korábban, konszenzussal elfogadott 2025-ös költségvetést, így van újra érvényes büdzséje a fővárosnak – év végéig. Ha nem így lett volna, durva korlátozásokkal és pénzügyi nehézségekkel járó állapotra kellett volna készülni.