Fotókon az Instagram új, ijesztő funkciója: ellopja a szelfiket, és ráengedi a mesterséges intelligenciát
Képzelje el, hogy görgeti az Instagramot, és egyszer csak meglát egy képet saját magáról, amit a mesterséges intelligencia generált. Pontosan ez történt az egyik Reddit-felhasználóval.
HVG
Furcsa, de leginkább ijesztő új funkciót kezdett el tesztelni az Instagramon, amihez magát a felhasználót is felhasználja – írta meg a 404 Media. A napokban a Redditre került fel egy történet, amely szerint az egyik felhasználó a szolgáltatás hírfolyamában egy mesterséges intelligenciával generált képpel találkozott, amihez az ő arcát használták fel.
Mint írja, korábban a Meta mesterséges intelligenciáját (Meta AI) használta egy szelfi szerkesztéséhez, a rendszer pedig minden bizonnyal ezt fel- és kihasználva készített olyan hirdetést, amivel magát a felhasználót célozta meg.
„Képzeld el, hogy az életről elmélkedsz a tükrök végtelen labirintusában, ahol te vagy a középpontban”
– nagyjából így hangzik magyarul az a felirat, amit a Meta a képekhez tett.
A felhasználó a 404 Mediának arról beszélt, hogy korábban töltött fel szelfiket az Instagram Imagine nevű funkciójába, ami mögött a Meta mesterséges intelligenciája dolgozik. Ez az a fejlesztés, ami korábban nem tudta elképzelni például azt, hogy egy ázsiai férfinek fehér felesége legyen.
Nem az utasításnak megfelelő képeket generál a Meta decemberben bemutatott mesterséges intelligenciája. Az Imagine with Metának más hibája is van.
A Reddit-felhasználó története annyira abszurd, hogy a közösség elsőre nem is hitt neki, és többször el kellett magyaráznia, hogy nem átverés a bejegyzése, tényleg felhasználta a képeit a Meta.
A Meta szóvivője a lapnak megerősítette, hogy amit a Reddit-felhasználó látott, az nem egy hirdetés, hanem egy funkció, amit valóban tesztel az Instagram. Miután valaki feltölti a szelfiket az Imagine Yourself nevű funkcióba, ami mögött a Meta AI áll, kérheti a rendszert, hogy képzelje el őt különböző helyzetekben – például űrhajósként. A rendszer azonban ezután olyan képeket generál és mutat meg a felhasználónak, amikről úgy gondolja, hogy passzolhat az érdeklődési köréhez.
A megjelenített képeket csak az adott felhasználó láthatja, és a cég szerint akár módosíthatja is azokat. Ettől azonban nem tűnik kevésbé ijesztőnek a funkció.
Felvesz a kamera, amikor valami kínos dolgot művelük, majd még fel is kap az internet. A Coldplay-koncerten lebukó vezérigazgató története jól példázza, hogyan változhat meg valakinek egyik napról a másikra az élete a kéretlen nyilvánosság hatására. Milyen nagy lebukásokról tudunk még? Mit tehet az ember, ha lebénítja a jumbo screen, még akkor is, ha nem jár tilosban?