szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A medúzák egy bizonyos típusa képes arra, hogy ha megsérül, akkor összeolvad egy egészséges társával. Az eredmény alapján az állatoknak még az idegrendszerük is képes összekapcsolódni.

Érdekes megállapításra jutottak a Chicagói Egyetem kutatói, miközben a bordásmedúzák egy típusát, a Mnemiopsis leidyit vizsgálták – számolt be róla a Gizmodo. Az Atlanti-óceán nyugati részén honos állat képes arra, hogy sérülés után egy másik társa részévé váljon, ráadásul nemcsak a külső szöveteiket egyesítik, hanem az ideg- és emésztőrendszerüket is. Az eredmények óriási hatással lehetnek az emberi regeneráció tanulmányozására.

A kutatók véletlenül fedezték fel ezt a páratlan tulajdonságot. Egy nappal azután, hogy begyűjtöttek néhány példányt, a kutatók észrevették, hogy egyikük furcsa tulajdonságokkal rendelkezik. Az állatnak több olyan szerve is volt, amelyből normál esetben csak egy van a medúzának. A vizsgálatok után a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy két Mnemiopsis leidyi egybeolvadásáról lehet szó.

Hogy megbizonyosodjanak arról, hogy ilyen rendkívül regeneráció állhat a háttérben, néhány medúzának kimetszették a lebenyük egy részét, majd egy tartályba helyezték őket. Azt találták, hogy az állatok 10-ből 9 alkalommal egyesültek, és úgy éltek tovább. Az biztos, hogy három hétig életben maradtak, ám maga a kísérlet is csupán ennyi ideig tartott, így lehet, hogy sokkal hosszabb időn át maradnak életképesek a bordásmedúzák. Az erről szóló tanulmány a Current Biology tudományos lapban jelent meg.

Megfejtették a halhatatlan medúza titkát, az embereken is segíthetnek vele

A T. dohrnii nevű medúza képes arra, hogy a felnőtté válása után visszatérjen egy fiatalabb állapotába.

A folyamat gyors volt: egyetlen óra elteltével a két állat mozgása már szinkronizálódott, újabb egy órával később pedig már 95 százalékban szinkronban voltak a lebenyek. Egy éjszaka után a hegek is eltűntek, így lényegében megmondhatatlan volt, hol volt a korábbi sérülés. A stimuláció a teljes állatból reakciót váltott ki, ami azt jelenti, hogy a két állat idegrendszere is összekapcsolódott.

A kutatók fluoreszkáló anyaggal ellátott táplálékot is adtak az állatnak, és azt tapasztalták, hogy a két emésztőrendszer is eggyé vált, mivel a tápanyag a teljes lényt bejárta. Ugyanakkor a szakemberek azt tapasztalták, hogy az ürítés nem vált eggyé, sem szinkronizálttá, így azt sejtik, hogy valójában a két állat két különböző példány maradt.

A tudósok úgy vélik, a további vizsgálatok a jövőben segíthetnek például hatékonyabbá tenni a szervátültetéseket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!