szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Hemzsegnek az örök vegyi anyagoktól az okosórák és fitneszkarkotők pántjai, mutat rá egy friss vizsgálat. Ezek ráadásul fel is szívódnak a bőrön át.

Az okosórák egyre népszerűbbek, ugyanis az értesítések megjelenítése, valamint más hasznos funkciók mellett az edzettségi és egészségi állapot monitorozására is remekül használhatók. Most azonban kiderült, hogy épp ezek az eszközök lehetnek károsak az egészségre.

A Notre Dame Egyetem kutatása rávilágított: az okosórák és fitneszkarkötők pántjai nagy mennyiségben tartalmazhatnak úgynevezett „örök vegyi anyagokat” (PFA), melyek aztán a bőrön keresztül felszívódnak, így jelentős mennyiségű káros anyagnak kitéve az emberi szervezetet.

Az intézmény szakemberei 22 ismert márka termékét vették górcső alá, a PFA mellett más vegyi anyagok markerei után is kutatva. 15 esetben tudták kimutatni ezeket, ráadásul jóval nagyobb mennyiségben, mint az a fogyasztói cikkek, valamint ruhák esetében megszokott.

Mint a The Guardian kiemeli: az nem világos, hogy az örök vegyi anyagok milyen módon haladnak át a bőrön, de az bizonyos, hogy felszívódnak – az eredményeket pedig aggasztónak nevezték a szakemberek, mivel az órák pántjai hosszú időn át vannak a csuklóhoz szorítva.

3 óra alatt semlegesíthető a vízben lévő örök vegyi anyagok 90 százaléka

Az eddigi módszereknél gyorsabb és környezetbarátabb az a szűrő, amit a University of British Columbia (UBC) kutatói fejlesztettek ki az örök vegyi anyagok semlegesítésére.

A PFA elég tág fogalom, összesen 15 000 vegyületet sorolnak ide, tehát nem egy egzakt anyag. Jellemzően víz- és hőálló termékeknél alkalmazzák őket, és azért kapták az örök vegyi anyag nevet, mert természetes úton nem bomlanak le, hanem – a szervezetben – felhalmozódnak. Ez pedig rákhoz, vese- és májelégtelenséghez, az immunrendszert érintő problémákhoz, születési rendellenességekhez vezethet, de a felsorolást hosszasan lehetne folytatni.

A kutatókat az is megdöbbentette, hogy az okosórák pántjaiban olyan koncentrációban találták meg ezeket a PFA-kat, mint a tűzoltófelszerelések esetében. Úgy vélik, a vegyi anyagok azért kerülhettek a szintetikus gumi anyagú pántokba, hogy megakadályozzák az izzadtság és a különféle szennyeződések felhalmozódását. Az Environmental Science & Technology Letters tudományos folyóiratban megjelent publikációban nem nevesítették a problémás márkákat és/vagy típusokat a kutatók.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!