Drákói szigor: csak személyivel lehet pornót nézni júliustól az Egyesült Királyságban
Vannak, akik várják, és vannak, akik szerint ez céltalan: rövidesen már csak életkor-ellenőrzés után lehet pornót (is) tartalmazó oldalakat megnyitni a briteknél.
HVG
Jelentős szigorítással szembesülnek majd júliustól az Egyesült Királyságban azok, akik pornót tartalmazó weboldalt keresnek fel. Az ilyen oldalak üzemeltetőinek kötelező lesz valamilyen életkor-ellenőrzést alkalmazniuk. Ez történhet személyi igazolvánnyal vagy bankkártyaalapú ellenőrzéssel is – írja a BBC.
Az intézkedés célja, hogy ne legyen könnyen hozzáférhető a pornó a gyerekek számára a weben. A szabályozást régóta várják az országban, és az Online Safety Act (OSA) alatt született, a kapcsolódó iránymutatást pedig az Ofcom brit médiahatóság adta ki.
A BBC kiemeli: az országban a fiatalok átlagosan 13 éves korukban találkoznak először pornóval, de vannak, akik már ennél is hamarabb. A szigorítás a pornót potenciálisan tartalmazó közösségi oldalakat is érinti, és „rendkívül hatékony” életkor-ellenőrzést várnak el az üzemeltetőktől: végső soron megakadályozhatják azt is, hogy a gyerekek hozzáférjenek egy ilyen oldalhoz.
Néhány pornóoldal-üzemeltető, valamint a magánélet védelméért aggódó személy szerint azonban a lépés kontraproduktív lehet: az erős életkor-ellenőrzés csak az internet „sötét bugyraiba” terelheti a felhasználókat – vélik.
Egy átlagos napon a tíz legnépszerűbb pornográf tartalmú weboldal közel 620 ezer magyar figyelmét köti le, egy hét alatt pedig mintegy 1,7 millió felhasználóét – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) legújabb kutatásából.
Az Aylo, a Pornhub tulajdonosa úgy nyilatkozott a brit közmédiának, hogy a lépés „hatástalan, veszélyes és esetleges”. Szavai szerint az amerikai Louisiana államban egy hasonló lépést követően 80 százalékkal csökkent az oldal forgalma.
A pornót is tartalmazó oldalak tulajdonosai valamilyen életkor-ellenőrző rendszert kell beépítsenek a szolgáltatásaikba, mellyel hatékonyan megállapítható a látogató kora. Az eddigi, önbevalláson alapuló, egy kattintással kijátszható módszer már nem elfogadott, de például az arc életkorbecslésével, valamint a mobilszolgáltató életkor-ellenőrzésével igazolhatja magát a felhasználó. Az egyelőre nem ismert, hogy ezek hogyan működnek majd pontosan.
1978 óta egy és ugyanaz a kérdés: lehet-e valaki olyan jó Superman, mint amilyen Christopher Reeve volt Richard Donner filmjében? Bryan Singer és Zack Snyder bicskája beletört, most James Gunn a kutyakártyát is kijátssza, hátha neki sikerül a lehetetlen. Mozikban a 2025-ös Superman.