szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A kínai űrhajósok egy 12 részes kísérletsorozat során sikeresen tesztelték a mesterséges fotoszintézist, amely oxigénnel láthatja el az űrhajósokat, miközben üzemanyagot is termel a rakéták számára. A rendszer könnyen átalakítható, így más anyagok is készíthetők vele.

Az űrbéli bázisok egyik jövőbeni feladata az lesz, hogy utánpótlást biztosítsanak az űrhajósok számára. Ez lehet egy alkatrész, gyógyszer, de oxigén és üzemanyag is. Ennek köszönhetően kevesebb rakétát kell indítani a Földről, ami költséghatékonyabbá teheti a missziókat. Most utóbbi két anyag előállítása terén értek el komoly előrelépést a kínai űrhajósok.

A South China Morning Post beszámolója szerint sikerült a fotoszintézist utánzó rendszer tesztje, így sikerült a szén-dioxidot és a vizet oxigénné és a rakétához való üzemanyaggá alakítani. A jelentés szerint a kísérletet a Sencsou–19 legénysége végezte el a kínai Mennyei Palota űrállomás fedélzetén.

Kína még 2015-ben kezdett el azon dolgozni, hogy ilyen kísérleteket lehessen végezni az űrben. Az űrhajósok most egy 12 kísérletből álló sorozatot fejeztek be egy fiók alakú eszközzel a Föld körül keringve. A tesztek során félvezető katalizátorokat alkalmaztak a szén-dioxid és a víz oxigénné és etilénné történő átalakítására. Az etilén egy szénhidrogén, amely az űrhajók üzemanyagaként is szolgálhat.

Felvittek egy robotot a kínai űrállomásra, beszélget az űrhajósokkal, sőt néhány munkát is rá lehet bízni

Hsziao Hang a neve annak az intelligens robotnak, amivel az ember-robot munka hatékonyságát vizsgálják a tajkonauták a kínai űrállomás fedélzetén.

Az új technológia igazi ereje abban rejlik, hogy hatékonyan működik szobahőmérsékleten és átlagos nyomáson, míg a hagyományos módszerekhez extrém körülmények szükségesek. Ennek köszönhetően a működtetése is kevesebb energiát igényel. Mivel a szerkezet könnyen módosítható, a különböző katalizátorok segítségével metán és hangyasav is előállítható vele.

Az eredmény létfontosságú lehet a jövőbeni űrmissziók számára. Az Egyesült Államokhoz hasonlóan Kína is a Holdra vágyik, még 2030 előtt űrhajósokat küldene oda. Emellett megépítené a saját holdbázisát is – az oroszokkal közösen –, amihez elengedhetetlenül szükséges lesz az önfenntartó rendszer használata.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!