szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Az utóbbi napok legújabb trendje, hogy mindenki akciófigurákat készíttet saját magáról – vagy másokról – a mesterséges intelligencia segítségével. A BBC arra figyelmeztet, ez több ponton is igen komoly kérdéseket vet fel.

Két trend futott fel nagyon a mesterséges intelligenciával kapcsolatban az elmúlt hetekben. Az egyik a ChatGPT újításának köszönhető, ami a képgeneráló funkciójával már bármilyen felvételből képes képet készíteni a Studio Ghibli nevű japán filmstúdió stílusában. A fejlesztés annyira népszerű, hogy kezdetben extrém terhelés nehezedett az OpenAI szervereire.

Az előző trend még véget sem ért, rögtön jött az újabb: most épp mindenki akciófigurákat gyártat saját magáról a mesterséges intelligencia segítségével. Gyakorlatilag lehetetlen úgy végigpörgetni a közösségi oldalak hírfolyamait, hogy ne látna az ember ilyen képeket, annak ellenére, hogy ehhez egy fotót is fel kell töltenie a felhasználónak magáról. A BBC emiatt éppen arra figyelmeztet, hogy a trendre felülni egyáltalán nem veszélytelen.

Maga a generálás folyamata nem bonyolult dolog. A feltöltött kép mellett mindent pontosan meg kell adni a mesterséges intelligencia számára, ami a felhasználó eredményként szeretne látni – a csomagolástól egészen a betűtípusig.

A BBC azt írja, ugyan rengeteg trendet lehetett már látni felfutni, mindegyiknél ott van a faktor, hogy az emberek többsége nem akar lemaradni a hullámról. „A generatív mesterséges intelligencia megkönnyíti és gyorsabbá teszi az új trendek elindítását” – mondja Jasmine Enberg, az eMarketer vezető elemzője. A technológia gyorsabbá és egyszerűbbé tette az online tartalmak készítését, aminek az a váratlan hatása lehet, hogy ezek gyorsabban kezdi el zavarni a felhasználókat. Ezzel együtt a szakember úgy véli, a mesterséges intelligenciához kapcsolódó trendek egyre nagyobb mértékben fognak megjelenni a közösségi oldalakon.

Bár ezek a trendek viccesek, több ponton is problémásak. Gina Neff, a londoni Queen Mary Egyetem kutatója például arra figyelmeztet, hogy a mesterséges intelligencia felpörgése miatt az adatközpontok elképesztő mennyiségű energiát fogyasztanak el egyetlen év alatt. Lance Ulanoff, a TechRadar szerkesztője szerint leegyszerűsítve, viccesen úgy lehetne mondani: minden egyes mém generálása megöl egy fát.

A szakemberek emellett arra is figyelmeztetnek, hogy a mesterséges intelligencia úgy hoz létre ilyen tartalmakat, hogy azzal minden valószínűség szerint szerzői jogot sért. Legalábbis nehezen elképzelhető, hogy a Barbie logójának lemásolása és átírása ne lenne jogilag problémás.

Emellett azt is érdemes megjegyezni, hogy a felhasználók önként adják át a róluk készült fotókat – vagy akár más képmásával él vissza így – a mesterséges intelligenciát használó cégeknek. Míg korábban a rendszerek betanítása aggályos volt, ugyanis engedély nélkül használhatott ilyen felvételeket – ezzel együtt pedig perelhetővé is vált a cég –, az önkéntes képátadással az MI-nek már lopnia sem kell ahhoz, hogy tanulni tudjon. Végső soron pedig nagyon nehéz azt megmondani, mi lesz a feltöltött fotók valódi sorsa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!