szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Skót kutatók szerint aki szeretne egészségesebben élni, annak érdemes növelnie a sétája tempóját.

Ha egy könnyen elvégezhető, egyszerű mozgásformát keres az ember, a sétálás kézenfekvő választásnak tűnik – ennél egyszerűbb tulajdonképpen nem is nagyon létezik. A tudósok is ajánlják, megfelelő mennyiségű lépésszám ugyanis már nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy csökkenjen például a szív- és érrendszeri megbetegedések kialakulásának kockázata.

A Glasgow-i Egyetem tudósai most egy új megközelítésből vizsgálták meg, hogy milyen hatása lehet a gyaloglásnak: megnézték, van-e különbség a várható jótékony hatás és a mozgás sebessége között. Mint kiderült: van.

A Heart című tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint a lassan gyaloglókhoz – 5 km/h alatti sebességről beszélhetünk – képest az átlagos sebességgel (5-6 km/h) gyaloglóknál 35 százalékkal kisebb valószínűséggel alakult ki szívritmuszavar a vizsgálat 13,7 éves medián ideje alatt alatt. A gyors gyaloglók – több mint 6,4 km/h – esetében pedig ez a hatás 43 százalékos volt a lassan sétáló társaikhoz képest.

Az adatokban rögzített szívritmuszavarok között szerepelt a pitvarfibrilláció (szabálytalan szívverés), a tachycardia (gyors szívverés) és a bradycardia (nagyon lassú szívverés) – írja a Science Alert.

Hogyan adtam le 20 kilót egyszerű sétálással ingyen, Ozempic nélkül?

A világ legegyszerűbb és legnagyszerűbb testmozgása a gyaloglás: ideális azoknak, akik annyira elfoglaltak, hogy nem tudnak amolyan igazi sporttevékenységre időt szakítani. Egyébként még fogyni is lehet tőle, bár ahhoz azért másra is figyelni kell.

A kutatók az Egyesült Királyság Biobankjából gyűjtötték ki összesen 420 925 középkorú felnőtt adatait arról, hogy milyen a gyaloglási tempójuk, 81 956 résztvevőnél pedig a gyaloglási sebesség is rögzítve volt.

A kutatók szerint a fent említett kockázatcsökkenés azért lehetséges – az esetek nagyjából harmadában –, mert a gyaloglás jótékony hatással van a szervezet anyagcsere- és gyulladásos folyamataira – beleértve azokat is, amelyek befolyásolják a vérnyomást és a testtömeget.

Jill Pell, az egyetem tudósa szerint a gyorsabb tempójú séta csökkentette az elhízás és a gyulladás kockázatát, ami viszont csökkentette az aritmia kockázatát is.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a vizsgálat nem tud ok-okozati összefüggést kimutatni, arra viszont újból rámutat, hogy a szervezet egy kicsit nagyobb igénybevétele miként hathat az egészségre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!