szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

A felhasználók gyakran csak legyintenek, ha telefonjuk frissítése kerül szóba, nem is gondolva arra, mennyi kényes adatot őriz az eszközük. Csalók boldogan csapnak le a régebbi operációs rendszert futtató készülékekre, óriási bevételek reményében. Egy biztonsági szigorítás jegyében a régebbi, védtelenebb készülékekkel nem lehet majd mobilbankolni.

Meglepő statisztikák láttak napvilágot nemrégiben: az összes aktív Android-eszköz több mint felénél még nem frissítettek Android 13- ra, azaz rengeteg olyan készülék van a piacon, amely meglehetősen védtelen biztonsági szempontból. Sőt, az aktívan használt androidos telefonok egyharmada már teljesen elvesztette a Google támogatását, így ki vannak téve a támadásoknak. 200 millió felhasználónak van olyan Android 12-vel vagy Android 12L-lel (nagyméretű képernyős és összecsukható modellek esetén) működő telefonja, amely elérte az élettartama végét.

Pedig a frissítést nem holmi úri passzióból erőltetik a gyártók, ezek az update-ek arra szolgálnak, hogy az eszközökkel minél biztonságosabban lehessen kényes műveleteket végezi. Képzeljük csak el, hogy ha a mobilunkról bankolunk, és egy hacker hozzáfér a készülék adataihoz, az olyan, mintha önként a rendelkezésére bocsátottuk volna a bankszámlánkat. Ha pedig valami ilyesmi történik, a felhasználók hajlamosak a telefonjukat, illetve az azon futó szoftver fejlesztőjét hibáztatni.

A Google a maga részéről mindent megtesz, hogy elkerülhesse az ilyen kínos eseteket. Most egy olyan megoldáson dolgozik, ami még az eddigieknél is nagyobb biztonságot kínál, elsősorban online bankolás esetében. A Phone Arena értesülése szerint az Android 13-as vagy újabb verziót futtató telefonok esetében a rendszer megkövetelheti, hogy az eszköz folyamatos biztonsági frissítést kapjon bizonyos műveletek végrehajtásához az úgynevezett magas biztonsági szintű alkalmazásokban. Ilyenek lehetnek a különféle banki alkalmazások vagy a munkahelyen használt vállalati alkalmazások. Ha egy telefon nem felel meg a biztonsági javítások „frissességi” követelményének, akkor nem hajthatók végre bizonyos kulcsfontosságú funkciók, például a pénzátutalás.

Bár ez első hallásra kényelmetlennek tűnhet, azonban fontos szem előtt tartani, hogy az említett havi biztonsági javítások minden eddiginél fontosabbak lesznek. Ezek ugyanis alapvető javítások az Android biztonsági réseihez, amelyeket a kutatók és a Google találnak. A hackerek folyamatosan keresik (és nem egyszer meg is találják) ezeket a hibákat, és a telefon frissítéseinek megőrzése arról gondoskodik, hogy a digitális ajtók zárjai erősek és naprakészek maradjanak. Azzal, hogy az újabb Android-verziókra potenciálisan friss javításokat kell telepíteni, a Google erősebb biztonsági alapot próbál létrehozni ezekhez a szuperérzékeny alkalmazásokhoz.

S hogy mit jelent mindez a régebbi, Android 12-t, 11-et vagy még korábbi verziót futtató telefonok esetében? Ezekről nemcsak a legújabb javítások hiányoznak, hanem már jó ideje, talán hónapokkal vagy akár évekkel ezelőtt leálltak a biztonsági javítások fogadásával. A továbbiakban pedig egyszerűen nem tudnak majd átmenni ezen az új biztonsági ellenőrzésen, azaz nem lehet már banki műveleteket végezni velük.

Valószínűleg itt az ideje ellenőrizni az Android verzióját és a legutóbbi biztonsági frissítést a Beállításokban. Azt, hogy van-e telepíthető Android-frissítés, azt a Beállítások/Rendszer/Szoftverfrissítés menüpontban lehet megnézni. Ha pedig az androidos telefont már nem támogatja ily módon a Google, akkor érdemes új készüléket vásárolni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!