Csapatban dolgoznak a humanoid robotok egy kínai autógyárban – videó
Az elektromos autókat gyártó kínai Zeekr gyárában tesztelték le a UBTech saját fejlesztésű humanoid robotját, a Walker S1-et, ami a jelek szerint ügyesen tud összedolgozni más robottársával.
HVG
A kínai UBTech robotikai cég sikeresen képezte a ki az ipari felhasználásra szánt robotját, a Walker S1-et arra, hogy más társaival együtt csapatban együttműködve dolgozzon. A tesztre a kínai Geely autógyártó cég egyik autógyárában, az elektromos autókat gyártó Zeekrnél került sor, ahol 5G-s kapcsolaton keresztül csatlakoztak a hálózatra a gépek.
A UBTech a tervek szerint 2026 januárjában kezdi majd meg a Walker S nevű humanod robotja tömeggyártását, amiből az év végére 500-1000 darab készülhet el – írja az Interesting Engineering.
A robotok működésében a főszerepet a UBTech saját fejlesztésű BrainNet mesterségesintelligencia-keretrendszere játssza, ami lehetővé teszi a humanoid robot számára, hogy hatékonyan tudjon együttműködni a társaival az összetett gyártási feladatok során.
A BrainNet igazi hatékonyságát az adja, hogy a felhőalapú következtetési és készségcsomópontokat egy Swarm Intelligence nevű rendszerré kapcsolja össze. Ez egy központi „szuperagyból” és a hozzá tartozó „intelligens alagyakból” áll.
Előbbi egy nagyméretű, multimodális érvelési modellt használ az összetett gyártósori döntések kezelésére, míg a Transformer nevű modellre épülő alrendszerek a többrobotos vezérlést és az érzékszervi integrációt kezeli. Ez a rendszer támogatja az elosztott tanulást, felgyorsítja a feladatokkal kapcsolatos képzést és a robotok közötti készségátadást is. A modell kifejlesztéséhez a DeepSeek R1-et használták.
A Zeekr gyárában több tucat Walker S1 robot dolgozott kritikus termelési területeken, beleértve a végső összeszerelést és az ellenőrzést is. A munkáról videó is készült.
The World’s First Multi-Humanoid Robot Collaboration Across Multiple Scenarios and Tasks: Powered by UBTECH’s revolutionary framework “BrainNet”, a team of Walker S1 humanoid robots work together to master complex tasks at Zeekr’s Smart Factory! Teamwork makes the dream of robots work. Walker becomes a real “worker”!
Bár a látvány lenyűgöző, annyit egész biztosan érdemes megjegyezni, hogy a videó néhány pontján úgy tűnt, mintha egy visszafele lejátszott képsort látnánk. Ilyen például az 55. másodpercnél az a rövid jelenet, amikor az ajtó kap egy plusz takaróelemet. De hasonló a helyzet az elektromos töltőfej behelyezésénél is.
A South China Morning Post beszámolója szerint a UBTech már megrendelést is kapott a robotokra. Bár a cég nem közölte a vásárló kilétét, a lap úgy tudja, a Dongfeng Liuqi Motor, a Dongfeng Motor Group leányvállalata szeretne bevásárolni a robotokból: legalább 20 darab Walker S1 beszerzését tervezi a következő egy hónapban.
Friss adatok mutatják, hogyan és mennyire alakítja át az elektromos szegmens az autónagyhatalmi játszmákat. Globálisan Kína, Európában pedig a Volkswagen tör éppen előre.
Hogy a robotok mennyire lesznek képesek kiváltani az ember munkaerőt, azzal kapcsolatban azért még igen sok a kérdőjel. Az viszont biztos, hogy ha a keretrendszer megvan arra, hogy a robotok együtt is tudjanak dolgozni, akkor a jövőben csak a mechanikán múlik, mennyire tudják majd ezt gyorsan megtenni.
Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.