Csapatban dolgoznak a humanoid robotok egy kínai autógyárban – videó
Az elektromos autókat gyártó kínai Zeekr gyárában tesztelték le a UBTech saját fejlesztésű humanoid robotját, a Walker S1-et, ami a jelek szerint ügyesen tud összedolgozni más robottársával.
HVG
A kínai UBTech robotikai cég sikeresen képezte a ki az ipari felhasználásra szánt robotját, a Walker S1-et arra, hogy más társaival együtt csapatban együttműködve dolgozzon. A tesztre a kínai Geely autógyártó cég egyik autógyárában, az elektromos autókat gyártó Zeekrnél került sor, ahol 5G-s kapcsolaton keresztül csatlakoztak a hálózatra a gépek.
A UBTech a tervek szerint 2026 januárjában kezdi majd meg a Walker S nevű humanod robotja tömeggyártását, amiből az év végére 500-1000 darab készülhet el – írja az Interesting Engineering.
A robotok működésében a főszerepet a UBTech saját fejlesztésű BrainNet mesterségesintelligencia-keretrendszere játssza, ami lehetővé teszi a humanoid robot számára, hogy hatékonyan tudjon együttműködni a társaival az összetett gyártási feladatok során.
A BrainNet igazi hatékonyságát az adja, hogy a felhőalapú következtetési és készségcsomópontokat egy Swarm Intelligence nevű rendszerré kapcsolja össze. Ez egy központi „szuperagyból” és a hozzá tartozó „intelligens alagyakból” áll.
Előbbi egy nagyméretű, multimodális érvelési modellt használ az összetett gyártósori döntések kezelésére, míg a Transformer nevű modellre épülő alrendszerek a többrobotos vezérlést és az érzékszervi integrációt kezeli. Ez a rendszer támogatja az elosztott tanulást, felgyorsítja a feladatokkal kapcsolatos képzést és a robotok közötti készségátadást is. A modell kifejlesztéséhez a DeepSeek R1-et használták.
A Zeekr gyárában több tucat Walker S1 robot dolgozott kritikus termelési területeken, beleértve a végső összeszerelést és az ellenőrzést is. A munkáról videó is készült.
The World’s First Multi-Humanoid Robot Collaboration Across Multiple Scenarios and Tasks: Powered by UBTECH’s revolutionary framework “BrainNet”, a team of Walker S1 humanoid robots work together to master complex tasks at Zeekr’s Smart Factory! Teamwork makes the dream of robots work. Walker becomes a real “worker”!
Bár a látvány lenyűgöző, annyit egész biztosan érdemes megjegyezni, hogy a videó néhány pontján úgy tűnt, mintha egy visszafele lejátszott képsort látnánk. Ilyen például az 55. másodpercnél az a rövid jelenet, amikor az ajtó kap egy plusz takaróelemet. De hasonló a helyzet az elektromos töltőfej behelyezésénél is.
A South China Morning Post beszámolója szerint a UBTech már megrendelést is kapott a robotokra. Bár a cég nem közölte a vásárló kilétét, a lap úgy tudja, a Dongfeng Liuqi Motor, a Dongfeng Motor Group leányvállalata szeretne bevásárolni a robotokból: legalább 20 darab Walker S1 beszerzését tervezi a következő egy hónapban.
Friss adatok mutatják, hogyan és mennyire alakítja át az elektromos szegmens az autónagyhatalmi játszmákat. Globálisan Kína, Európában pedig a Volkswagen tör éppen előre.
Hogy a robotok mennyire lesznek képesek kiváltani az ember munkaerőt, azzal kapcsolatban azért még igen sok a kérdőjel. Az viszont biztos, hogy ha a keretrendszer megvan arra, hogy a robotok együtt is tudjanak dolgozni, akkor a jövőben csak a mechanikán múlik, mennyire tudják majd ezt gyorsan megtenni.
Hogyan indult az iráni nukleáris program? Hogy vélekedtek az ország legfőbb vallási vezetői az atombombáról? És legfőképpen, milyen valós kockázata lehet egy iráni atomfegyvernek?