szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Amerikai kutatók az ALDH4A1 nevű fehérje vizsgálata során azt találták, hogy a hiánya elősegítheti a sejtek rákos sejtekké való alakulását.

Egy fehérje eddig nem ismert tulajdonsága lehet a jövőben a daganatos megbetegedések kezelésének egyik legfontosabb eleme. Az amerikai Duke Egyetem kutatói az ALDH4A1 nevű protein vizsgálata során azt találták, hogy eddig nem ismert szerepet játszik a sejtek energiatermelésében. A fehérje hiánya a sejteket egy metabolikus túlélési módba kényszeríti, amely gyakran összefügg a rák kialakulásával – összegez az Interersting Engineering.

Ez a felfedezés nemcsak a mitokondriális energiaszállítással kapcsolatos régóta fennálló feltételezéseket kérdőjelezi meg, hanem az ALDH4A1-et is ígéretes új célpontként mutatja be a rákterápiában. Hui-Kuan Lin, a Nature Cell Biology című tudományos lapban megjelent publikáció vezető szerzője szerint azáltal, hogy az ALDH4A1-et mind az energiatermeléssel, mind a tumorszupresszióval össze lehet kapcsolni, tisztább képet kaphatnak a kutatók arról, hogy a rákos sejtek miért viselkednek úgy, ahogy.

A felfedezés középpontjában a piruvát áll. Ez egy kulcsfontosságú anyagcsere-molekula, amely akkor keletkezik, amikor a szervezet lebontja a glükózt. A piruvát kulcsszerepet játszik az energiatermelésben, de ahhoz, hogy hatékonyan működjön, be kell jutnia a mitokondriumokba – amelyeket általában a sejt erőműveiként emlegetnek –, ahol a citromsavciklust táplálja.

A piruvát bejutását a mitokondriális piruvát hordozó (MPC) nevű komplex segíti, amelyről hagyományosan úgy gondolják, hogy csak két fehérjéből áll: az MPC1-ből és az MPC2-ből. A Duke kutatócsoportja azonban az ALDH4A1-et létfontosságú harmadik komponensként azonosította. Az ALDH4A1 stabilizálja az MPC komplexet, biztosítva a piruvát hatékony bejutását a mitokondriumba.

A daganatos sejtek 99%-át elpusztította egy új rákterápia

Amerikai kutatók infravörös fény segítségével addig gerjesztették a daganatok megfestéséhez használt molekulákat, amíg azok szó szerint szét nem rázták a rákos sejteket.

A vizsgálat szerint az ALDH4A1 hiányában ez a transzportmechanizmus összeomlik. Nélküle a piruvát nem képes elérni a mitokondriumokat, ami arra készteti a sejteket, hogy túlélési állapotba kerüljenek, amelyet a Warburg-feltételezés jellemez – egy kevésbé hatékony energiaút, amelyet gyakran a rák progressziójával hoznak összefüggésbe.

A tanulmány szerint az ALDH4A1 fehérjének tumorszupresszor szerepe van – vagyis megakadályozza azt, hogy a sejtek tumorsejtekké alakuljanak át – azáltal, hogy megakadályozza az anyagcsere-átprogramozást.

Lin szerint a vizsgálat molekuláris szinten világít rá arra, hogy a rákos sejtek miért mutatnak gyakran hibás mitokondriális aktivitást. A szakember szerint sok daganatos betegnél hiányzik az ALDH4A1, az alacsonyabb ALDH4A1-szinttel rendelkező betegek túlélési eredményei pedig általában rosszabbak.

A fehérje célbavételével a tudósok olyan új terápiás stratégiákat dolgozhatnak ki, amelyek képesek megzavarni a rák energiatermelési útvonalait, ezáltal gátolva annak növekedését és progresszióját.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!