szerző:
HVG
Tetszett a cikk?

Német kutatók azt vizsgálták, megváltoztatja-e bármilyen módon az emberi bőr sejtjeinek működését az az elektromágneses kitettség, aminek használatára az 5G is támaszkodik. Az eredmény minden eddiginél világosabb.

Az 5G-s mobilhálózat célja, hogy gyorsabb mobilkommunikációt tegyen lehetővé. Ez nemcsak a hétköznapokban, a felhasználók le- és feltöltésénél lehet hasznos – például, ha épp egy videót streamelnek –, hanem az ipar számára is komoly előrelépés a teljesen robotizált gyártósorok felé. A technológia megjelenése óta azonban sokan aggódnak amiatt, hogy az 5G-nek negatív hatása lehet az ember egészségére, az összeesküvés-elméletek pedig arról szólnak, hogy a háttérből így akarják valakik elpusztítani az emberiséget.

Hogy kiderüljön az igazság, a németországi Constructor Egyetem tudósai az 5G lehetséges egészségügyi hatásait vizsgálták azáltal, hogy emberi bőrsejteket tettek ki elektromágneses hullámoknak. A kutatók azt állítják, hogy még az erős 5G-s elektromágneses mezők sem változtatták meg jelentősen az emberi bőrsejtek alapvető genetikai funkcióit. Az erről szóló tanulmány a PNAS Nexus című tudományos lapban jelent meg.

A vizsgálat során a kutatók kétféle emberi bőrsejtre bocsátottak elektromágneses sugárzást: a fibroblasztokra és a keratinocitákra. Előbbi a kötőszövetben található meg, utóbbi pedig a bőr legkülső rétegének, az epidermisznek a domináns sejttípusa.

A vizsgálatban a sejteket a biztonságos határérték tízszeresét is elérő elektromágneses mezőknek tették ki 2 és 48 órás időtartamon keresztül. A csapat leginkább 27 és 40,5 GHz-es frekvenciájú, különböző intenzitású 5G-s elektromágneses hullámokat használt, majd az 5G által okozott változásokat keresték.

Tényleg gyorsabban merül a telefonja, ha be van kapcsolva rajta az 5G? Itt a válasz

Úgy tűnik, érezhetően gyorsabban meríti a készülékeket az 5G-s mobilhálózat, ennek mértéke azonban nagyban függ attól, hogy milyen processzor lapul az okostelefonban.

A kutatók a bőrsejtek két kulcsfontosságú tulajdonságát vizsgálta: a génexpressziót, amely jelzi, hogy mely gének aktívak és mennyire, valamint a metilációs mintákat, amelyek a DNS kémiai markerei, és amelyek szabályozhatják a génaktivitást. A vizsgálatot szigorú hőmérsékleti kontroll mellett, vakteszteléssel végezték el – összegez az Intetresting Engineering.

A megfigyelt változások olyan kicsik voltak, hogy statisztikailag nem voltak szignifikánsak. A kutatók szerint a vizsgálat eredménye bizonyítja azt az állítást, hogy az 5G nem okoz káros elváltozást a bőrön.

Jelenleg az 5G 6 GHz alatt működik, de az elkövetkező években állítólag 24 és 43 GHz közötti frekvenciákat is használni fog. Ezért fontos megérteni, hogy ezek a hullámok milyen mélyen hatolnak be az emberi bőrbe.

Ahogy a tanulmány rámutat, a 3 GHz alatti elektromágneses hullámok csak körülbelül 10 milliméter mélyre hatolnak be, míg az 5G által használt magasabb frekvenciák – például a 10 GHz – az 1 milliméteres mélységet sem érik el.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!