Négyszeres termelékenységnövekedéssel és 56 százalékos bérprémiummal jár együtt a mesterséges intelligencia térnyerése – olvasható ki a PwC friss elemzéséből.
HVG
A mesterséges intelligencia már most is kézzelfogható előnyöket nyújt a dolgozók és a vállalatok számára: növeli a termelékenységet, javítja a kereseti lehetőségeket, és a várakozásokkal szemben nem csökkenti, hanem növeli a munkahelyek számát – derül ki a PwC Global AI Jobs Barometer 2025 jelentéséből, amely hat kontinens több mint egymilliárd álláshirdetését és több ezer vállalati pénzügyi adatot elemzett.
A jelentés egyik fontos megállapítása, hogy a korábbi félelmekkel ellentétben a mesterséges intelligencia hatásának leginkább kitett munkakörökben nemhogy csökkent volna a munkalehetőségek száma, hanem 2019 és 2024 között 38 százalékkal több munkahely lett.
Azok a pozíciók, amelyek MI-készségeket igényelnek, minden vizsgált iparágban bérprémiumot kínáltak – ezek átlagosan 56 százalékkal magasabb fizetést jelentettek 2024-ben.
Mióta a generatív MI széles körben elérhetővé vált, a mesterséges intelligenciának leginkább kitett ágazatokban (pl. pénzügyi szolgáltatások, szoftverfejlesztés) a termelékenység növekedése évről évre gyorsult: 2022-ben 7 százalék, 2023-ban 15 százalék, 2024-ben pedig már 27 százalék volt. Ez közel négyszeres növekedést jelent az induló évhez képest.
Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának ötödik száma.
Ezzel szemben a mesterséges intelligencia által kevésbé érintett iparágakban (mint például a bányászat vagy a vendéglátás) a termelékenységi növekedés lényegében stagnált: 2022-ben 10 százalék, 2024-ben pedig 9 százalék volt.
A formális végzettség szerepe csökken: az MI által kiegészített munkák esetében a diplomát igénylő pozíciók aránya 66 százalékról 59 százalékra, az automatizált munkák esetében 53 százalékról 44 százalékra esett vissza 2019 és 2024 között.
A jelentés azt is megállapította, hogy a mesterséges intelligencia hatása nem egyenlő a nemek között: minden vizsgált országban több nő dolgozik az MI-nak kitett munkakörben, így a változó készségigények rájuk aránytalanul nagyobb nyomást gyakorolhatnak.
A családja körében hunyt el Ozzy Osbourne 76 évesen. Az egykor zűrös életű rocklegenda alig két hete adta le minden idők második legtöbb bevételt termelő jótékonysági koncertjét. Számos egészségügyi problémája volt, Parkinson-kórban is szenvedett.
Az amerikai elnöknek Jeffrey Epsteinnel kapcsolatban olyan összeesküvés-elmélet ellen kell védekeznie, amilyenekhez korábban ő szoktatta a most dühös táborát.