Nyelves csókot váltott két kardszárnyú delfin, az egészet videóra vették
Az elmúlt évtizedekben nem lehetett egyértelműen eldönteni, hogy csak a fogságban vagy a vadon élő kardszárnyú delfinek is csókolóznak-e. A kérdésre egy amatőr kutatócsoport adott választ.
HVG
Amellett, hogy rendkívül jól tudnak csapatban vadászni, és képesek akár egy 15 méter hosszú jachtot is elsüllyeszteni, úgy tűnik, hogy a kardszárnyú delfineknek van egy érzelmes oldaluk is. Egy 2024 januárjában végzett megfigyelés során spanyol kutatóknak sikerült egy víz alatti kamerával rögzíteniük, ahogy két állat nyelves csókot vált egymással.
A „nyelvrágcsálás” néven ismert jelenséget korábban már sikerült fogságban élő kardszárnyú delfineknél megfigyelni, ám nem lehetett tudni, hogy ez egy természetes viselkedés vagy a fogság egyik hozadéka.
A spanyol kutatók ezért a norvég Kvænangen-fjordoknál végeztek megfigyelést, hogy kiderüljön, vajon a vadon élő példányok is tesznek-e ilyesmit.
A felvételen azt látni, hogy a két felnőtt példány többször is megcsókolja egymást, így szinte biztos, hogy nem véletlenről, hanem tudatos viselkedésről van szó. A jelenetet egy GoPro kamera rögzítette, összesen 1 perc 49 másodpercig tartott, és három epizódból állt: egy 10, egy 26 és egy 18 másodpercesből. Az utolsó után a kardszárnyú delfinek szétváltak, és elúsztak egymástól – számolt be róla a Live Science.
The behavior, which is scientifically known as “tongue-nibbling”, had only been seen in orcas under human care. This caveat made researchers wonder if this behavior was something seen in wild orcas or if it was a product of the captive environment.
Ez a viselkedés hasonló ahhoz, amit 2013-ban a Loro Parque állatkertben, Tenerife szigetén láttak a szakemberek. Akkor „az egyik egyed kidugta a nyelvét, míg a másik finoman csipegette azt” – írják az Oceans tudományos lapban megjelent publikáció szerzői.
A viselkedést korábban a fehér bálnákon – belugákon – is megfigyelték. A szakemberek úgy vélik, hogy a tevékenység – amely egyébként a fiatal egyedeknél fordul elő gyakrabban – erősíti a társas kötelékeket. A viselkedés segít a cetfélék szociális és motoros készségeinek fejlesztését.
Mintha személyes történetében mondaná fel a kormánypolitika kritikáját, olyanok Füle Zsigmond első tapasztalatai a munka világában. Ő az a 18 éves, bácsborsódi fiatal, aki keresztkérdéseket tett fel Lázár Jánosnak bajai fórumán, és panaszára, miszerint keveset keres, a miniszter úgy válaszolt: rossz helyen dolgozik.