Nyelves csókot váltott két kardszárnyú delfin, az egészet videóra vették

Az elmúlt évtizedekben nem lehetett egyértelműen eldönteni, hogy csak a fogságban vagy a vadon élő kardszárnyú delfinek is csókolóznak-e. A kérdésre egy amatőr kutatócsoport adott választ.

  • HVG HVG
Nyelves csókot váltott két kardszárnyú delfin, az egészet videóra vették

Amellett, hogy rendkívül jól tudnak csapatban vadászni, és képesek akár egy 15 méter hosszú jachtot is elsüllyeszteni, úgy tűnik, hogy a kardszárnyú delfineknek van egy érzelmes oldaluk is. Egy 2024 januárjában végzett megfigyelés során spanyol kutatóknak sikerült egy víz alatti kamerával rögzíteniük, ahogy két állat nyelves csókot vált egymással.

A „nyelvrágcsálás” néven ismert jelenséget korábban már sikerült fogságban élő kardszárnyú delfineknél megfigyelni, ám nem lehetett tudni, hogy ez egy természetes viselkedés vagy a fogság egyik hozadéka.

A spanyol kutatók ezért a norvég Kvænangen-fjordoknál végeztek megfigyelést, hogy kiderüljön, vajon a vadon élő példányok is tesznek-e ilyesmit.

A felvételen azt látni, hogy a két felnőtt példány többször is megcsókolja egymást, így szinte biztos, hogy nem véletlenről, hanem tudatos viselkedésről van szó. A jelenetet egy GoPro kamera rögzítette, összesen 1 perc 49 másodpercig tartott, és három epizódból állt: egy 10, egy 26 és egy 18 másodpercesből. Az utolsó után a kardszárnyú delfinek szétváltak, és elúsztak egymástól – számolt be róla a Live Science.

Orcas Filmed Kissing With Tongues In The Wild For The First Time

The behavior, which is scientifically known as “tongue-nibbling”, had only been seen in orcas under human care. This caveat made researchers wonder if this behavior was something seen in wild orcas or if it was a product of the captive environment.

Ez a viselkedés hasonló ahhoz, amit 2013-ban a Loro Parque állatkertben, Tenerife szigetén láttak a szakemberek. Akkor „az egyik egyed kidugta a nyelvét, míg a másik finoman csipegette azt” – írják az Oceans tudományos lapban megjelent publikáció szerzői.

A viselkedést korábban a fehér bálnákon – belugákon – is megfigyelték. A szakemberek úgy vélik, hogy a tevékenység – amely egyébként a fiatal egyedeknél fordul elő gyakrabban – erősíti a társas kötelékeket. A viselkedés segít a cetfélék szociális és motoros készségeinek fejlesztését.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.