Jelentős, 18 millió dolláros finanszírozási körön van túl a Gallant nevű startup, amely azt tűzte zászlajára, hogy az állatgyógyászatba is elhozza az őssejtterápiát – írja a TechCrunch.
A San Diegó-i startup az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal (FDA) jóváhagyását szeretné megszerezni a kezelésre. Az emberi őssejtterápia már évtizedek óta elérhető, ám az állatok számára még nem sikerült előállni egy hasonló kezeléssel.
A Gallant először a macskák fájdalmas szájbetegségét (Feline Chronic Gingivostomatitis, FCGS) szeretné őssejtterápia útján kezelni, és abban bíznak, hogy erre akár már 2026 elején megkaphatják az FDA jóváhagyását.
Mint a TechCrunch kiemeli, a területen korábban már voltak ígéretes eredmények: az ízületi fájdalomtól szenvedő kutyákkal végzett vizsgálatok javulást mutattak, fájdalom és mozgáskészség terén is. Egyes pozitív változások akár két éven át is kitartottak. Amikor azonban hasonló kezelésekkel próbálkoztak a macskák vesebetegségének gyógyítására, már vegyesebb volt a kép.
A Gallant megközelítése elsősorban a kényelemben különbözik: míg a mai őssejtkezelések zöménél a betegből vagy a megfelelő szövetekkel rendelkező donorból kell kinyerni a sejteket, a startup terápiája donorállatokból származó, azonnal alkalmazható sejteket használ.
Ez a befektetők figyelmét is felkeltette, mára összesen 44 millió dollárt gyűjtöttek össze.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.