Houston, baj van: 2145 tudós hagyja ott a NASA-t Trump megszorítása miatt, veszélybe kerülnek a küldetések

Bár az amerikai Kongresszus még módosíthatja a 2026-os költségvetés NASA-ra vonatkozó részét, a szervezet már most is olyan presztízsveszteséget szenved el, amit nehéz lesz egyhamar pótolni.

  • HVG HVG
Houston, baj van: 2145 tudós hagyja ott a NASA-t Trump megszorítása miatt, veszélybe kerülnek a küldetések

Azt már eddig is sejteni lehetett, hogy az amerikai kormány 2026-os költségvetése miatt a NASA-nak nagyon össze kell húznia a nadrágszíjat, ez pedig komoly veszteségekkel jár. A büdzsé megvágása azonban nemcsak a projekteket érinti, hanem az azokon dolgozókat is: a Politico szerint a szervezet 2145, vezető beosztású alkalmazottat veszít a megszorítás miatt.

A lépés súlyosan befolyásolhatja a jövőbeli kutatásokat és küldetéseket, és nem sokkal azelőtt történik, hogy a szervezet 2026-ban új űrhajósokból álló legénységet tervez a Holdra küldeni.

Hogy ez milyen komoly veszteség a NASA – ezzel együtt pedig az amerikai űrkutatás – számára, azt valószínűleg nem kell részletezni. A több mint 2000 alkalmazott mind nagyon magas szintű kvalitásokkal bír, a tapasztalatukról nem is beszélve. A lap szerint 1818 dolgozó a küldetésekkel kapcsolatos feladatokon dolgozik, míg a többiek a küldetés támogatásával kapcsolatos feladatokat látnak el.

A költségvetés eredményeként 311 ember távozhat a Kennedy Űrközponttól, 366 pedig a Johnson Űrközponttól. Ezek a központok kritikus feladatokat látnak el a NASA különféle küldetéseinek működésében. Elég csak arra gondolni, hogy a Kennedy Űrközpont a NASA fő rakétaindító állomása, a Johnson Űrközpont pedig az emberes űrrepülési műveletek otthonaként szolgál. Ide érkezett be az Apollo-13 elhíresült üzenete:

„Houston, van egy problémánk.”

A Hold kukázva, irány a Mars? Mi lesz Trump ígéretéből, már 2028-ban emberek mehetnek a vörös bolygóra?

Miközben a holdra szállással is egyre inkább küszködik a NASA, Donald Trump – és a hozzá közel álló Elon Musk – egyre inkább a Mars felé kacsintgat. Bemondani azonban könnyebb, mint megcsinálni, rengeteg megoldandó kérdés van technológiai és pénzügyi téren is.

A lap azt írja, a több mint 2000 dolgozó önként távozik a NASA-tól, ám ez még mindig csupán a kormány megszorítása miatt elvárt létszámleépítés felét teszi ki. Ugyan a Kongresszus még módosíthatja a költségvetést, ám mivel a most említett dolgozók önként távoznak, már így is óriási veszteség érte a NASA-t.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.