Kiderült, mekkora pusztítást okozhat Trump a NASA-nál
“Kihalási szintű eseménynek” minősítette a Planetary Society a NASA most részletezett költségvetését.
HVG
Kirúghatják a NASA dolgozóinak harmadát és leépítenének egy sor fontos űrkutatási programot Donald Trump költségvetési javaslata miatt – írta a Fehér Ház bejelentése nyomán a Space.com.
Ahogy arról beszámoltunk, az amerikai elnök negyedével csökkentené az amerikai űrkutatási hivatal jövő évi költségvetését, amivel – kritikusai szerint – gyakorlatilag ellehetetlenítené az amerikai űrprogramot, aláásva az USA világűrbeli fölényét.
Trump május elején nyújtotta be a “fogyókúrás” költségvetést (skinny budget), ami alapján a NASA az idei 24,8 milliárd helyett 2026-ban már csak 18,8 milliárd dollárból gazdálkodhatna.
Most a Fehér Ház nyilvánosságra hozta a büdzsé-tervezet részleteit is, így kiderült, hogy a tudományos programok költségvetése még drasztikusabban, a felére csökkenne. Emiatt nemcsak a Hold-küldetések kerülnek veszélybe (azt már lehetett tudni, hogy az Artemis-missziókat lerövidítik, az Orion űrhajót és a Hold körül keringő űrállomás tervét is lefújják), hanem számos Mars-missziót is megszüntetnek, köztük a kőzetminták visszaszállítására tervezett küldetést és a Mars körül keringő két műhold, a Mars Odyssey és a MAVEN misszióját is. Hasonló sorsra juthat a NASA úttörő programja, a New Horizons bolygóközi űrszonda is (borítóképünkön).
A NASA Mars Odyssey űrszondájának korábbi felvétele
NASA
A Planetary Society civil űrkutatási szervezet szerint összesen 41 tudományos programot kellene megszüntetni, ha a Kongresszus elfogadja a költségvetést, ami a NASA teljes portfóliójának a harmada.
Az űrkutatási hivatalnál jelenleg több mint 17 ezren dolgoznak, a létszámuk 12 ezer alá csökkenhet, ami egyharmados leépítést jelent.
Miközben a holdra szállással is egyre inkább küszködik a NASA, Donald Trump – és a hozzá közel álló Elon Musk – egyre inkább a Mars felé kacsintgat. Bemondani azonban könnyebb, mint megcsinálni, rengeteg megoldandó kérdés van technológiai és pénzügyi téren is.
A Planetary Society attól tart, hogy mindez akkora érvágást jelentene, ami komplett iparágakat sodorhat veszélybe. A civil szervezet a földi fajok kipusztulására használt kifejezéssel élve, “kihalási szintű eseménynek” minősítette a Trump-büdzsét.
Vártuk, mégsem sejtettük, hogy ennyire drámai lesz, amikor a Trump-Musk-dodzsem ámokfutása eléri az amerikai űrkutatást is. Az egy dolog, hogy megtizedelnék a NASA-t, kukáznák a középtávú holdprogramot, a Nemzetközi Űrállomást, továbbá az egyetlen űrhajót, amit a NASA végre ki tudott izzadni – csakhogy félő, hogy ezzel gyakorlatilag átpasszolják az USA űrbeli dominanciáját Kínának.
David Zucker, a Naked Gun rendezője biztosan nem nézi meg a Liam Neesonnal készült negyedik részt, mert az szerinte ötlettelen másolat lesz csupán. A ZAZ-trió egyharmadával Leslie Nielsen fingógépéről, a pilótás pedofilpoénokról, a Top Secret bukásáról és O.J. Simpsonról is beszélgettünk. És persze a Csupasz pisztoly 4-ről, amiből kihagyták.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Vajon eljön az idő, amikor a boltok nekünk fizetnek majd azért, hogy náluk vásároljunk? Nem tudni, de tény, történelem során volt néhány furcsa példa arra, mi miért került kevesebbe és ennek mi lett a következménye. Elek Péter hozott is párat a Duma Aktuál közönségének.