Molekuláris szinten süthetik meg a bőrt a körömlakkokhoz használt UV-lámpák

Aggasztó dolog derült ki a LED-es, UV-s műkörmös lámpákról – argentin tudósok szerint ugyanis meglehet az ára az akár otthon is elkészíthető manikűrnek.

  • HVG HVG
Molekuláris szinten süthetik meg a bőrt a körömlakkokhoz használt UV-lámpák

A szakemberek azt vették górcső alá, hogy a modern lámpák által kibocsátott UV-dózis milyen hatással van a bőrmolekulákra. Mint kiderült: már néhány percnyi kitettség is elváltozásokat okozott ezekben a molekulákban, olyanokat, amelyek káros hatással lehetnek a bőrre.

A hosszútávú egészségügyi hatások még jórészt feltáratlanok – például a potenciális rákkockázat is –, ám a szakemberek úgy vélik, fontos lenne felhívni az emberek figyelmét erre a problémára. „Be tudtuk bizonyítani, hogy a körömlakkot szárító készülék által kibocsátott sugárdózis hatékonyan le tudja bontani a bőrben lévő molekulákat egy hagyományos zselés manikűr-alkalom alatt” – részletezik a szerzők a Chemical Research in Toxicology tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban.

Mint a Gizmodo kifejti, az ilyen lámpákat a hagyományos műkörmök gyors szárítására, valamint a féltartós, zselés változataik keményítésére alkalmazzák. A műkörmös szalonok mellett otthoni használatra is be lehet szerezni őket.

María Laura Dántola, a tanulmány egyik szerzője elmondta: az ilyen készülékek első változatai még nagyobb dózisban bocsátottak ki UV-A-sugárzást, mint a mai, LED-es változataik. Azonban még ezek is kibocsátanak valamennyit ebből a sugárzásból, és a kutatók szerint ezt még nem vizsgálták korábban elég alaposan.

Kiderülhetett valami a géllakkok megkötéséhez használt UV-lámpákról, aminek nem fog örülni

Meglepő megállapításra jutottak az UV-lámpák hatását vizsgáló amerikai kutatók, a kibocsátott sugárzás szerintük növelheti a bőrrák korai kialakulásának kockázatát a kezeken.

A kutatók vizsgálata nem volt különösebben bonyolult: a bőrben gyakran előforduló molekulákat egy hagyományos műkörmös lámpa alá helyezték. Mint kiderült: nincs szükség sok időre, hogy látványos elváltozás legyen megfigyelhető.

Négy perc után – ami megfelel egy hagyományos manikűr időtartamának – megfigyelték, hogy az összes vizsgált bőrsejt olyan módosulásokon esett át, amelyek a biológiai funkciók megváltozásához vezetnek. A kockázatok ugyanakkor enyhíthetőek: például zselés körömlakk készítése esetén érdemes olyan kesztyűt viselni, ami csak az ujjbegyeket teszi szabaddá. Segíthet a széles spektrumú fényvédő használata, valamint az is, ha hagyományos műköröm esetén inkább egy lámpa nélküli szárítási módot választ.

A kutatók szorgalmazzák azt is, hogy a gyártók essenek szigorúbb szabályozás alá, és legyenek kötelesek címkéken jelölni például a fenti tippeket az otthoni felhasználók számára.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Tíz évbe telt, mire rájöttünk, hogyan lehet tökéletes a bécsi szelet – Wolfgang Puck és fia a HVG-nek

Budapesten is kitart a jó minőség mellett Wolfgang Puck és fia, Byron Lazaroff-Puck – deklaráltan meg is kérik az árát. A világ egyik legismertebb séfje ma is töretlenül aktív a globális étteremhálózatának ügyeiben, de a Spago éttermeket már fiára bízza. Apát és fiát a menü összeállításáról, az öröklés terhéről, egymással való viszonyukról és arról is kérdeztük, milyen kést használnak. Arról is szó esett, hogy miben erősek a budapesti piacok.