Szintlépés a harctéren: úgy semmisítettek meg egy orosz állást az ukránok, hogy egyetlen katonájuk sem volt ott

Különleges, emberek nélküli katonai műveletet hajtottak végre az ukránok – robotokkal számoltak fel egy orosz állást, majd a támadást túlélt, magukat megadó oroszokat is ilyen eszközökkel terelték az ukrán oldalra.

  • HVG HVG
Szintlépés a harctéren: úgy semmisítettek meg egy orosz állást az ukránok, hogy egyetlen katonájuk sem volt ott

Szintet léphet a (robotizált) hadviselés, Ukrajna ugyanis állítja: orosz katonákat fogtak el, kizárólag robotok és drónok használatával. Ez pedig – szavaik szerint – a világon az első ilyen művelet volt.

Az akciót a kelet-ukrajnai Kharkiv területen vitte véghez egy elit katonai csapat (3rd Separate Assault Brigade), egészen pontosan annak kísérleti eszközei, amelyek a Deus ex machina (isteni beavatkozás) nevet kapták. A hivatalos közlés szerint a támadás során FPV kamikaze drónok és földi robotok (GRC) kombinációját alkalmazták, hogy behatoljanak a megerősített orosz állásokba – és semlegesítsék azokat. Korábban ezek az orosz állások visszaverték az ember vezette offenzívákat, írja az Interesting Engineering.

Először egy kamikaze drón vett célba egy orosz védőbunkert. A detonáció megsemmisítette az erődítményt, az életben maradt orosz katonákat pedig megadásra kényszerítette, amikor egy újabb robot közelítette meg a pozíciójukat.

Lelőttek és szétszedtek az ukránok egy orosz drónt, amit benne találtak, az lenullázhatja a légvédelmeket

Az oroszok MS001 drónja már nem koordinátákkal dolgozik a csapás előtt, hanem maga választja ki a célpontokat.

Az orosz katonákat eztán „madár” nevű, távolról irányított drónokkal kísérték az ukrán állásokhoz. „Ez az első megerősített, sikeres támadás a modern hadviselésben, amit kizárólag pilóta nélküli platformokkal hajtottak végre” – hangsúlyozzák az ukránok. A támadás során egyetlen ukrán katona sem volt jelen fizikai értelemben.

Kijev ugyanakkor nem hozta nyilvánosságra, hány orosz katonát fogtak el, vagy hogy pontosan hol hajtották végre a támadást.

Mint az Interesting Engineering kiemeli, a pilóta nélküli rendszerek alkalmazása nem újdonság a szárazföldi hadviselésben, eddig azonban jórészt támogató szerepük volt: felderítés, logisztika, vagy robbanóanyag-hatástalanítás terén. Ez az ukrán művelet az első, amikor ilyen eszközök indítják az elsődleges támadást, kiváltva a katonákat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon egy ukrán katona látható még 2023-ból, amint épp egy drónt ellenőriz indulás előtt.)