A Kimi K2 egy nyílt forráskódú nyelvi modell, melynek köszönhetően szabadon hozzáférhető az eszköz forráskódja – ezt a gyakorlatot csak elvétve alkalmazzák a főbb nyugati riválisok, akik féltve őrzik a termékeik minden részletét.
A CNBC jelentése szerint érdekes egybeesés, hogy az OpenAI épp a Moonshot bejelentése után, szombaton közölte, elhalasztja az első nyílt forráskódú modellje bemutatását – méghozzá határozatlan időre. A ChatGPT fejlesztője nem szolgált további, érdemi részletekkel, csupán annyit jegyzett meg Sam Altman, hogy biztonsági aggályok miatt történik a halasztás.
A Kimi K2 ereje a kódok írása alkalmazások számára – egy olyan terület, amelyet kiaknázva a vállalatok kiválthatják a munkavállalóikat, legalábbis csökkenthetik azok számát, hogy az MI lépjen a helyükbe. Közleményében a Moonshot állítja: a Kimi K2 túlszárnyalta a Claude Opus 4-et két mérőszámban is – egy olyan rivális, májusban bemutatott modellt, ami szintén a kódolásra van kihegyezve. Az általános teljesítmény terén pedig az OpenAI hasonló megoldását, a GPT-4.1-et gyűrte le.
A Moonshot ugyanakkor egyelőre még aktívan fejleszti azokat az eszközöket, amelyekkel hatékonyan integrálható a Kimi K2 más rendszerekbe – ez azt jelenti, hogy jelenleg még elég bonyolult lehet a papíron rosszabb MI-eszközökről átállni erre.
Ennek ellenére népszerű választás lehet, már csak azért is, mert olcsóbb a riválisoknál tokenekre vetítve – így ideálisabb választás lehet a nagyobb, vagy költségérzékeny projekteknél. A modell 15 centbe kerül 1 millió bemeneti tokenenként, kimeneti tokenek esetében pedig 2,5 dollárba – jelenlegi árfolyamon ez körülbelül 51 és 853 forint. Viszonyításképp: a Claude ennek százszorosát kéri el a bemeneti, és harmincszorosát a kimeneti tokenek esetében. Ami pedig az OpenAI-t illeti, ők 2-8 dollárt kérnek el, ami nagyjából 680 és 2730 forintot takar.
A Moonshot közlése szerint bárki szabadon használhatja az MI-jüket, az egyetlen kikötés az, hogy a felhasználói felületen tüntessék fel a Kimi K2-t, ha a szolgáltatás több mint 100 millió aktív havi felhasználóval bír, vagy a havi bevételek elérik a 20 millió dollárt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.