6400 kilométerről végzett sikeres szívműtétet a betegén egy indiai orvos

Az amerikai székhelyű, indiai, SS Innovations nevű cég robotsebészeti rendszere, az SSi Mantra 3 segítségével sikerült megműteni egy olyan beteget, aki születése óta pitvarsövényhiánnyal küzdött.

  • HVG HVG
6400 kilométerről végzett sikeres szívműtétet a betegén egy indiai orvos

Új távlatokat nyithat az orvoslásban az a sikeres operáció, amelyet egy indiai orvostechnológiai cég, az SS Innovations vezérigazgatója, Sudhir Srivastava hajtott végre július közepén. Miközben a beteg az indiai Sri Aurobindo Orvostudományi Intézet műtőjében feküdt, a szakember a strasbourgi központból, vagyis nagyjából 6400 kilométerről irányította azt a sebészrobotot, amely segítségével egy pitvarsövényhiányt orvosolt.

A pitvarsövényhiány egy olyan veleszületett szívbetegség, ahol a szív két felső üregét, azaz a bal és jobb pitvart elválasztó falon (sövényen) egy lyuk található.

Kipróbálták a robotsebészt egy szaúdi kórházban, óriási sikeraránnyal dolgoznak az orvosok

Jelenleg a szaúdi King Faisal Specialist Hospital & Research Center az egyetlen olyan kórház a világon, amely gyerekeken is képes robotokkal műtéti beavatkozást elvégezni.

Srivastava szerint a műtét nemcsak az SSi Mantra 3 sebészeti robotrendszer fejlett képességeit demonstrálta, hanem esélyt adhat azoknak a betegeknek is, akik olyan régiókban élnek, ahol nincs megfelelő orvos egy ilyen beavatkozás elvégzéséhez – írja a The Robot Report.

A lap azt írja, a vállalat az elmúlt évben komoly előrelépést tett annak érdekében, hogy a távsebészet elérhetővé váljon. Eddig mintegy 35 telesebészeti beavatkozást, köztük 10 szívműtétet hajtottak végre a szakemberek, összesen pedig már 250 szívműtétet végzett el az SSi Mantra sebészeti robotrendszer.

Korábban a kínai szakemberek is végeztek már el nagy távolságból műtétet úgy, hogy egy sebészeti robotot irányítottak. A Da Vinci nevű rendszer segítségével 8000 kilométeres távolságból sikerült megoperálni egy prosztatadaganatot: miközben az orvos Rómában volt, a beteg egy pekingi kórházban feküdt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.