szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Mondanám, hogy ritkán kapok úgy mobilt tesztre, ahogy az Xperia Active érkezett, de a helyzet az, hogy a...

A készülékről további fotók és képernyőképek találhatók, erre a képre kattintva

Mondanám, hogy ritkán kapok úgy mobilt tesztre, ahogy az Xperia Active érkezett, de a helyzet az, hogy a pályafutásom alatt még egyáltalán nem fordult elő, hogy bármit egy vízzel töltött befőttes üvegbe csomagolva kapjak, miközben aranyhalak úszkálnak körülötte. Az Xperia Active esetében még tetézték a dolgot azzal, hogy közben a telefon szépen rögzítette videón az átadás pillanatait is, amit aztán a vízből kiemelve rögtön le is játszott, megtörölni sem kellett... Ezzel egyébként nagyjából össze is foglaltuk, mitől olyan különleges ez a készülék: a gyártó szerint 1 méteres mélységben akár fél órát is ázhat, és részlegesen ütésálló is. Utóbbi valami olyasmit jelent, hogy ha egy 10 méter magas sziklán lógva esik vissza a kiindulási pontig, annak valószínűleg nem fog örülni, de ha kiesik a zsebünkből tenisz közben, még van esélyünk, hogy a játszma után is használjuk. Az viszont biztosan nem fogja zavarni, hogy megizzadunk, ahogy az sem, ha leöntjük, vagy megázik.

Az Active amúgy rendkívül emlékeztet a Sony Ericsson Mini készülékeire, és ha nagyon leegyszerűsítjük a dolgokat, akkor a strapabíró házon belül nagyjából egy Xperia Mini rejtőzik: 1 Ghz-es Qualcomm processzor egy Adreno 205 grafikus meghajtó társaságában, 320x480 pixeles 3"-os kijelző (Sony Bravia Mobile engine-nel a képek és videók megjelenítési minőségének javításához), wifi 802.11n, Bluetooth 2.1 és Micro SD kártyának bővítőhely.
A rendszer itt is Android, méghozzá 2.3-as verzió, amit a gyártó szokásához híven kicsit átgrafikázott és természetesen belecsempészte a Timescape szolgáltatást is, hogy minden üzenetünket (e-mail, sms, közösségi falak) egy felületen lássuk.

A rendszer gyors, az érintőképernyő azonnal reagál, az meg aztán nem is kérdés, hogy a telefon rendesen össze van rakva, hiszen ezúttal dupla borítást láthatunk. Az első egy cserélhető hátlap (kapunk is plusz darabot a csomagban, ráadásul a nálunk egy Red Bull Mobile-os darab járt, annak különösen pofás a megjelenése), ám a szokásos hátlap alatt találunk egy szigetelt borítást is, amit ugyancsak le kell kell vennünk, hogy hozzáférjünk az akkuhoz és a SIM- illetve a MicroSD helyéhez. Ettől az összetett készülékháztól a telefon szerencsére egyáltalán nem lett bumfordi, sőt, kifejezetten kézre állt, pedig én például nem szoktam kijönni kisméretű mobilokkal. A Minihez képest persze akadnak rajta egyedi jellegzetességek, így például az alsó részen kiálló fül, amelyhez a dobozban található csuklópánt csatlakoztatható.

A telefon és a rendszer tehát egyaránt tökéletesen "egyben van", egyiket illetően sem tudnék kifogással élni, a Red Bull verziót pedig elég szépen kitömték hozzáadott szoftverekkel is, a lépésszámlálótól az iMapMyFITTNESS alkalmazásig mindet rajta van. Hiába no, mégiscsak a sportos életvitelt élőket célozza a készülék. De van mobil irodai csomag (alapból csak a dokumentumok olvasásához), PDF olvasó, zenelejátszó, videolejátszó, iránytű, zseblámpa alkalmazás, sőt egy Red Bull Fighters nevű 3D-s motoros játék is. Érdekesség, hogy a rendszer minden alkalommal külön felhívja a figyelmünket, ha lecsatlakoztunk az USB-ről vagy fülesről, hogy a csatlakozók vízálló fedelét legyünk szívesek megfelelően visszazárni. Ez persze kikapcsolható funkció, de valószínűleg nem árt, ha inkább meghagyjuk, hiszen az üzenetet bezárni csak egy mozdulat, a beázott mobilt szervizbe vinni viszont biztosan nem ennyire egyszerű feladat.
A beépített kamera 5 megapixeles, átlagos mobilos lehetőségekkel, szóval ha nem akarunk törékeny fényképezőgépekkel kirándulni, megteszi, de valójában nem váltja ki őket, hiába a különféle beállítási lehetőségek a fotó alkalmazásban. A fotózás mellett 720p-s videókat is készíthetünk vele, ahogy már az elején említettem, erre víz alatt is képes (bár ha tartjuk magunkat a gyártó adataihoz, 1 méter mélységben viszonylag kevesen búvárkodnak). A tesztek során arra nem nagyon volt elég időnk, hogy kellően nyúzzuk az akkut, de úgy tűnt, nem a kitartó működés a mobil legnagyobb csábereje, elég gyorsan merült az átlagos okostelefon használat mellett.

Mi van még a dobozban?
A mobilon kívül meglepően sok extra fért még el a dobozban, így a szokásos USB kábel és töltő mellett kapjuk a már említett csuklópántot, egy kiegészítő (fehér) hátlapot, egy fülest, és egy felkarra erősíthető telefontartót (kocogáshoz, extrém sportokhoz stb. nagyon praktikus).

Mindent egybevetve a Sony Ericsson Xperia Active egy nagyon jól sikerült kis készülék. Kis mérete és strapabírása tökéletes választássá teszi a sportos életmódot kedvelők számára, akiknek így nem kell lemondaniuk az okostelefon használatról. A Red Bull Mobile változat különleges hátlapjai és extra alkalmazásai tovább növelik ezt az élményt (ebben az esetben persze szolgáltatóhoz kötjük magunkat). A mobil független változatának ára 75 ezer forint körül van. A készülékről további fotók és képernyőképek találhatók erre a linkre kattintva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!