Tetszett a cikk?

Volt és jelenlegi titokminiszterünk párhuzamosan gondoskodik róla, hogy ezután is hozzájuthassunk a napi botránydózishoz.

Ficsor Ádám családjának birtoka és cége a földművelésügyi tárcánál viselt tisztsége alatt – a Magyar Nemzet szerint – jó pár tízmilliós agrártámogatáshoz jutott. Ha ez igaz, akkor tudható: efféle „családtámogatásból” egyetlen politikusnak sem sikerült még presztízsveszteség nélkül kikeverednie. Szilvásy György ejtőernyős státusza és titkos gázsija szintén borzolja a közvélemény megszorításoktól tépett idegeit. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő újdonsült humánpolitikai főigazgatójának bérjegyzékét úgy dugdossák a nyilvánosság elől, mintha a légvédelmi rakétasilók vezérlőpaneljének forráskódjáról lenne szó. Ez természetesen csak jobban bőszíti a nagyközönséget. Politikai rációt fenti dolgokban senki ne keressen, inkább üsse fel a „Hogyan gondozd klientúrádat” című kézikönyvet.

Magyarországon köz- és pártszférában alig létezik olyan, hogy valaki csak úgy, szimplán bukjon, és simán haza vagy a privát világba dolgozni menjen. Nyilván ez megalázó volna egy kipróbált csúcsbürokrata vagy pártkatona számára. Keresnek hát neki valamilyen jól fizető, dekoratív politikai sportállást. Kinevezik utazó nagykövetnek, felügyelő-bizottsági elnöknek, beküldik valamilyen testületbe. Vagy – mint a konkrét esetben történt – rábízzák az állami cégportfólió személyzeti ügyeit.

Ficsor Ádám. Családszeretet
© Fazekas István
Politikai süketségre utal egy végletekig népszerűtlen, a megszorításokra gyúró kormánytól a Szilvásy-ügy, mert miközben a versenyszférából alkalmazottak tízezrei kerülnek utcára, a hivatalát vesztő és jelentős „bánatpénzt” zsebre vágó politikus rögtön zsíros pozícióhoz jut. Miért csinálják, ha tudják, hogy rosszul teszik? Lehangolóan egyszerű rá a felelet. Nem csupán a politikai felhőrégióban, de a közigazgatás és közszolgáltatások legaljáig szinte mindenütt a „káder nem vész el, csak átalakul” rendezőelve jegyében zajlik az intézményi politika. Mikor távozik valahonnan a főigazgató (osztályvezető, rendőrkapitány stb.), rögtön kreálnak neki egy alibi státuszt. Vagy mint külső tanácsadó, szakértő, beszállító, óraadó, félállású nyugdíjas stb. kap lehetőséget. Részben ez a mentalitás is oka, hogy szinte képtelenség az államháztartást rendbe tenni. Az ajtón kidobottak a nekik leeresztett kötélen visszamásznak az ablakon.

A Ficsorék sara egyben a teljes magyar hatalomgyakorló elité is. Nem regnált olyan kormány 1990 óta, amelyet ne ért volna támadás amiatt, hogy valamelyik miniszter, pártelnökségi tag, színeikben játszó képviselő vagy polgármester rokona és/vagy üzlettársa, kollégája stb. költségvetési pénzt (közfunkciót, kedvezményt stb.) kapott.

Az ilyen botrányok politikai haszonélvezői ugyanolyan álszentek, mint az elszenvedői. Hisz kormányra jutva ugyanazt teszik, amit ellenzékben kárhoztattak. Gondoljunk csak a Fidesz-elnök édesapja, Orbán Győző dolomittal kikövezett gazdasági sikertörténetére. Hatalmon kívül minden párt felháborítónak véli, formai jogszerűségétől függetlenül etikátlannak tartja ezt. De a többség birtokában nem tesz azért, hogy másként legyen. Lehetne olyan jogszabályt alkotni, amely a miniszterek, a kormánytagok, a honatyák/anyák (helyi szinten a polgármesterek és közgyűlési tagok) családtagjait, rokonait, korábbi cég- és munkatársait összeférhetetlenség címén kizárja a kormányzati pályázatok, álláslehetőségek, beszerzések, intézmények köréből. Ha ez valóban annyira tűrhetetlen, akkor ezt kéne tenni, nem?

Megelőlegezzük, hogy a Ficsor családhoz jutott állami pénzek törvényesen landoltak náluk. De ami jogilag tiszta, morálisan lehet kétes. Sokkal tisztább (és egyszerűbb) volna alapból megakadályozni, hogy ilyen szituációk létrejöjjenek. Különben örökre orrunkban marad a mutyiszag.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Kitörhetünk-e fájdalommentesen a válságból?

A rendszerváltás óta minden politikus vesszőparipája a megszorítások alternatívájaként kínált megoldás, vagyis azt ígérni, hogy a feketegazdaság kifehérítésével és a korrupció minimalizálásával jókora többletbevétel jön létre. Azt is igyekeznek elhitetni, hogy pusztán hatalomra kerülésükkel a dolgok jó része eleve megoldódik. Ha jön a Fidesz kormány, vajon megússzuk-e a megszorításokat? Szijjártó Péter szerint igen.

Vélemény

Egy magyar terroróvoda nyomában

A most felgöngyölített szélsőjobbos terrorszervezet tagjai minden valószínűség szerint nem gyűlölettől eltompult ösztönvilágú, primitív emberek, hanem politikai fanatizmusukat bűnözői kreativitással ötvöző játékosok. Akik kellőképp óvatosak voltak ahhoz, hogy évekig zavartalanul dolgozhassanak. Csak remélhető, hogy az emberéletet mindeddig nem követelő, „puha” terror nem fog bekeményedni. Biztos garancia ennek megelőzésére nincs, de egy szakmailag felkészült, politikailag semleges bűnüldözési szervezetre mindenképpen szükség van.

Vélemény

Gerillajáték? - tragikus vég Bolíviában

Marxnak egyvalamiben talán mégis igaza volt. Hogy az összes történelmi cselekvés kétszer zajlik le: először tragédia, másodszor pedig tragikomédia gyanánt. Eduardo Rózsa-Flores véres halála nincs híján a szürreális motívumoknak. Mintha a sors produkálna bizarr, fekete szomorújátékot. - A publicista eszmefuttatása: egy lehetséges sorsvázlat.

Vélemény

Miért randalírozhattak Budapesten a veszettek?

Nevetséges volna titkosszolgálati mesterkedést sejteni a tévészékház 2006-os ostroma, illetve az egy hónappal későbbi zavargások mögött. Ám az könnyen elképzelhető, hogy a rendvédelmi szervek látszólagos tehetetlensége, bénázása, illetve brutális fellépése egy hónappal később felsőbb érdekeket szolgált: el kellett terelni a figyelmet az őszödi beszédről, illetve demonstrálni, hogy igenis van fasiszta veszély Magyarországon. Ezzel kellett volna összeterelni az elcsatangoló nyájat, egységbe tömöríteni a szocialisták szavazótáborát.

Vélemény

Mennyire veszélyes a Jobbik előretörése?

Benne van a pakliban, hogy a Jobbik parlamenti frakcióval indítja a következő ciklust. Erre utal, hogy az ultrajobbos kispárt – amelynek támogatottsága vetekszik az SZDSZ és MDF népszerűségi mutatóival – immár a bejutási küszöb közelébe került. Vona Gábor három-négy százalékra bízvást számíthat. Hordoz-e veszélyeket, ha tényleg bejutnak a parlamentbe? Megismétlődhet-e a weimari forgatókönyv kis hazánkban? A válasz nemleges.

Vélemény

Válságlélektani tippek kezdő politikusoknak

A Gyurcsány-kormány a krízismenedzsmentben is sikertelen volt. Képtelen volt megakadályozni, hogy a status quo fenntartásában érdekelt reformellenes csoportok uralják a közbeszédet, és egységfrontot képezzenek a változásokkal szemben.

Vélemény

„Ex-szocialista képviselő, jó referenciákkal, munkát keres”

Számos szocialista képviselő számára egzisztenciális veszély, ha ilyen recessziós időkben kihullnak a parlamentből. Sokan közülük csak a politikához „értenek”, nehezen találnak majd munkát a nem-politikusi szférában. Megpróbálnak, amíg lehet a Parlamentben maradni. Hajlandók lesznek tehát Gyurcsány és az SZDSZ jelöltjét támogatni – ha lesz ilyen.

Vélemény

Surányi György: technokrata arcél, politikai kontúrokkal

A legposszibilisebb kormányfő-jelölt, Surányi György néhány nap habozás után nemet mondott az MSZP és az SZDSZ felkérésére. Felmérte, az egy évre szóló mandátum a pártok legalább minimális támogatása nélkül csak kudarchoz vezethet. A briliáns pénzügyi szakembert ezúttal politikai érzéke sem hagyta cserben.

Vélemény

Bajnai-kormány: meddig tarthat a politikai interregnum?

Ahhoz képest, hogy nincsenek politikai ambíciói, meglepően jó székfoglaló beszédet tartott Bajnai Gordon. És rendhagyót is persze. Korántsem csupán a népszerűtlen intézkedések kendőzetlen beharangozása miatt. Hanem azért is, mivel az új kormányfő a testet öltött politológiai nóvum.

Vélemény

Pártkecskére a médiakáposztát

"Újraosztaná a közmédia kuratóriumi helyeit a Fidesz és a KDNP, mert szerintük az SZDSZ nem ellenzéki párt. Erre azért van szükség, mert helyre kell állítani a kiegyensúlyozottságot és a törvényességet, ugyanis az MSZP-nek 2008. május 1-je, a koalíció felbomlása óta minden egyes médiakuratóriumban 50 százaléknyi szavazati joga van. Most viszont újra összeállt a Cser-Palkovics által a "reménytelenség koalíciójának" nevezett pártszövetség, így - mint mondta - hazugság, hogy az SZDSZ ellenzéki párt lenne” - idézi az MTI a Fidesz helyettes szóvivőjét. Akinek politikai síkon kétségtelenül igaza van.