Stark Tamás történész: Ukrajna győzelme csapás lenne az Orbán-rendszer számára
„Ukrajna honvédő háborúja a liberális világrend és az autokrácia küzdelme is. Ezt jól tükrözi a háborúban lévő két ország mögött álló támogatói kör." Vélemény.
„Ukrajna honvédő háborúja a liberális világrend és az autokrácia küzdelme is. Ezt jól tükrözi a háborúban lévő két ország mögött álló támogatói kör." Vélemény.
Miért hirdet az állam kötelező munkaszüneti napot a nem hívő, illetve különböző hiten lévő polgárok számára karácsonykor? Lenne-e mód arra, hogy ki-ki egyénileg vegye ki szabadságát hitének, életfelfogásának megfelelően? Vélemény.
"Vitézy Dávid kétségtelenül egy kiváló szakember. Ráadásul gondolatai vannak Budapestről. Ezek a gondolatok jelentős részt egybevágnak azzal, amit az LMP gondol a városról." Az LMP társelnökének válasza Tóta W. Árpád Budapest ostroma című véleménycikkére.
Az emberijog-védelem globális rendszere omlik össze épp a szemünk előtt, írja szerzőnk.
Kétnapos színjáték végén Orbán Viktor új politikai fogalommal gazdagította a világot: a konstruktív megfutamodással. Egy célját ezzel mindenképpen elérte: most róla beszél mindenki az annyira lenézett nyugati világban. Vélemény.
Vitézy Dávidra a főpolgármester-jelöltség túl nagy kabát volna, azonban a helyettesi pozíció mintha a bőre lenne. Komoly emberhez amúgy sem méltó az LMP jelöltjének lenni, írja szerzőnk. Vélemény.
A szuverenitásvédelmi törvény és a Szuverenitásvédelmi Hivatal pusztán politikai propaganda, a kormány célja, hogy az aktív polgárok fenyegetve érezzék magukat. Az elnyomással szemben két eszközünk is van: példát mutatunk másoknak azzal, hogy nem hagyjuk elhallgattatni magunkat, és civil partnereinkkel együtt, közösen cselekszünk. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatójának írása.
A nemzeti kultúrák más nemzeti kultúrákkal összeszövődő, sok államban jelenlévő egységek. Egy nemzeti kultúra ereje jelentős mértékben azon múlik, mekkora, milyen és mennyire sűrű az a közeg, amelyben él, írja szerzőnk. Vélemény.
De nemcsak az a kérdés, hogy legyen-e büszke az ország, a nemzet ebben a konkrét esetben, hanem az, hogy legyen-e bárkire, bármikor, bármely ország és nemzet egyáltalán. Nos, ne legyen! Vélemény. (A cikk október közepén, a Nobel-díj odaítélése után született. A díjat vasárnap adják át, ennek apropóján közöljük újra.)
Szerzőnk szerint az ellenzéknek két fontos feladata is lenne 2024-ben, és a Révész Sándor korábbi publicisztikájára írt válaszcikkben el is mondja, mikre gondol.
A szuverenitásra kényes magyar kormány aktivistákat küldött a Vajdaságba, a szerbiai önkormányzati kampányba. Miért ne küldhetne tavasszal Németországba, Franciaországba és Portugáliába, hogy dolgozzanak a változás érdekében, teszi fel a kérdést szerzőnk.
A TASZ stratégiai igazgatója új sorozatában hat ember történetén keresztül mutatja meg, hogy igenis vannak eszközeink jogaink megvédésére, szabadságunk kiharcolására. A harmadik, Tünde története arról szól, hogy együttműködéssel, meglepő szövetségkötéssel és a polgárok számára nyitva álló jogi eszközök használatával igenis lehet tenni egy mindenkinek fontos, az ivóvizet érintő probléma megoldásáért.
Megvan végre! A magyar oktatás végre felküzdötte magát az OECD-átlag színvonalára. Miközben maradt ugyanolyan tré. Vélemény.
A miniszterelnök részben a hagyományokkal indokolta, hogy miért neki kell szimbolikusan is magához ragadnia a külpolitika alakítását, ugyanakkor ezen tradíciók nem kecsegtetnek túl fényes kilátásokkal, hiszen a magyar történelem folyamán amikor a kormányfő huzamosabb időre magához vette a külügyi feladatok ellátását, annak minden egyes alkalommal kudarc lett a vége. "Történelmi lecke fiúknak".
"Kevés van a hozzá hasonló óriásokból. Nem könnyű őket elviselni. De nélkülük a világ nem csak szegényebb lenne, de még inkább eltévedne az élet kanyargós, keskeny útjain. Hiányozni fog. De művei, hagyatéka, az általa elért eredmények, hibái és sikerei velünk maradnak. Tanulunk belőle?" – írja biztonságpolitikai szakértő szerzőnk a múlt héten elhunyt amerikai politikusról, akivel egy időben volt alkalma együtt dolgozni.
A szerző a politika ősbajáról, „egyigazság" versus „sokigazságról" ír, a haladás értelmezéséről, a „történelem vége” tétel nagy fiaskójáról, és arról, hogy az 1990 utáni liberális demokráciának miben és miért nem sikerült meghaladnia a korábbi rendszereket.
Henry Kissinger világtörténelmi érdeme az enyhülés megkezdésében játszott központi szerepe, emellett eltörpülnek az egyes lépéseivel szemben joggal felhozható kritikák. A fundamentalizmussal és a terroristákkal már utódainak kell megbirkózniuk, írja szerzőnk, Magyarország egykori külügyminisztere.
Ha a cementgyárat el lehet venni erővel, akkor az OTP-fiókokat és a Mol-kutakat is el lehet, sőt neadjisten a jachtot is, írja szerzőnk. Vélemény.
A hazai médiapiac független szereplői a jól ismert helyzet miatt alternatív bevételi forrásokat kerestek az utóbbi években. Ezek egy része körül is vizsgálódhat a szuverenitásvédelmi hatóság, írja szerzőnk. Vélemény.
Semmi sem állandó, csak a derű, amellyel kételkedünk: minden egyéb megbukhat, elmúlhat. De ez, a bizonytalanban való bizonyosságunk itt marad. Ezt a demokratikus szkepszist hagyta ránk Vajda Mihály. Parászka Boróka emlékezik a 88 éves korában elhunyt filozófusra.