Tetszett a cikk?

Négy kanadai katona vesztette életét, amikor egy amerikai vadászgép téves helyre dobott bombát. A két pilóta szerint nem ők a felelősek: az amerikai hadsereg pilótái által a több órán át tartó folyamatos koncentráció elősegítésére használt amfetamin, közkedvelt nevén a speed okozta az ártatlan kanadaiak halálát. Ön szerint indokolt, hogy a roppant nagy nyomás alatt lévő pilóták kábítószernek minősülő teljesítménynövelőt használjanak?

Négy kanadai katona életét vesztette, nyolc pedig megsérült, amikor 2002. április 17-én két amerikai vadászpilóta, Harry Schmidt és William Umbach tévesen értékelt egy szituációt, és rossz helyre dobták le az F-16-os vadászgép egyik bombáját. Perük szeptember 11-én indult, a két pilótára összesen 64 évnyi börtön vár. A vád szerint a kanadai katonák éppen gyakorlatoztak az afganisztáni Kandahár városának közelében, és a két amerikai pilóta tévesen úgy értékelte a gyakorlattal járó tűzharcot, mint ami gépük, és így az ő életük ellen irányul, és ezért lőtték ki a lézer-irányítású rakétát. Schmidt és Umbach azonban védőbeszédükben azzal érveltek, hogy nem ők, hanem egy kábítószer, a speed ölte meg a négy kanadai katonát.
Az amfetamin alapú szereket eredetileg asztma kezelésére, és más légzési problémák gyógyítására használták már a 19. század második felétől kezdve. Az 1930-as években felfedezték, hogy a szer stimulálja a központi idegrendszert, és azóta használják diétához, aluszékonyság, koncentrációs zavarok és - ritkán - depresszió ellen. Az azóta speed néven világhírnevet szerzett kábítószer nem véletlenül lett népszerű katonák, élsportolók, de még a diákok körében is: a tabletta akkor is segít az embernek tovább küzdeni, amikor teste már feladná, és inkább az alvást választaná.
Az amfetamint azóta a világ nagy részén kábítószernek nyilvánították, így az országok többségében - ahogy Magyarországon is - törvény tiltja a hétköznapi használatát. Ennek ellenére az amerikai hadsereg a második világháborútól kezdve a vietnami, majd az Öböl-háborúig több millió tablettát osztott ki katonáinak. Dr. Pete Demitry, az amerikai légierő pszichológusa a két pilóta perének tárgyalásán azt állította, hogy "a légierő 60 éve használja az amfetamint, és a szer biztonságos". Demitry szerint katonai bevetések során a szer használata "élet-halál" kérdés, hiszen a pilótáknak órákon keresztül kell koncentrálniuk, és pillanatok alatt döntéseket meghozniuk, még akkor is, ha fáradtak. A speed használata azonban túl általánossá vált. Schmidt és Umbach a per során azt állították, hogy feljebbvalóik nyomást gyakoroltak rájuk: túl fáradtak, így amennyiben nem szedik be a speed-tablettákat, nem engedik fel őket a légtérbe. "Annak a pilótának a karrierje azonban rögtön vége, aki nem vethető be bármelyik pillanatban" - mutatott rá Umbach ügyvédje, aki szerint védenceiknek nem volt választásuk. A védelem így azokra az orvosi véleményekre támaszkodik, amelyek szerint az amfetamin tartós használata pszichikai függőséghez vezethet és mellékhatásokkal járhat. Zavartság, hirtelen hangulatváltozás, hallucinációk, idegesség és agresszió járhat a speeddel - az ügyvédek ezzel indokolják, hogy a két pilóta rosszul értékelte a helyzetet, és olyan döntést hoztak, amely négy ártatlan életet követelt.
Ön szerint indokolt, hogy a maximális teljesítmény érdekében olyan szereket szednek a pilóták, amely a hétköznapi használat során szigorúan tiltott? A háborús helyzetekben szükséges, hogy a katonák túllépjék az emberi teljesítőképesség határát?
A két amerikai pilóta weboldala
A Wired magazin cikke
Az ABC News cikke
A CNN cikke

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!